Tarih : 14.09.2021 - 09:00 Yorum : 0

Belarus ve Rusya'dan ortak tatbikat! NATO'yla gerilim tırmanıyor

Rusya ve Belarus batı sınırlarında ''Zapad-2021'' adını verdikleri ortak tatbikata başladı. Tatbikat, Rusya'nın Nizhny Novgorod Oblastı'ndaki poligonda gerçekleşti.

Belarus ve Rusya'dan ortak tatbikat! NATO'yla gerilim tırmanıyor

Rusya ve Belarus ortak tatbikata başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Zapad-2021 askeri tatbikatını izledi. Putin, atbikatı Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerosimov ve diğer askeri yetkililerle takip etti. Poligonda Rus ordusunda ilk defa Epoha silah sistemi ile donatılan piyade savaş aracı B-19’un da tatbikattaki performansı Putin’e gösterildi. Zapad-2021 askeri tatbikatı, iki ülkenin poligonlarında 16 Eylül'e kadar sürecek.

Avrupa sınırına yakın bölgeler dahil olmak üzere Rusya’da 9, Belarus’ta 5 poligonda süren tatbikatlarda Rusya ve Belarus ordusundan 200 bine yakın asker ve personel görev yapıyor. Tatbikata 80 uçak ve helikopter ile 290 tank, 240 top, çoklu roket fırlatma sistemi dahil 760 askeri araç ve 15 savaş gemisi katılıyor.

1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE SİLAH ALIMI

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'dan değeri 1 milyar doların üzerinde silah alımı planladıklarını söyledi:

"Bu, NATO askeri birlikleri ile doğrudan sınırlarımızın bulunduğu batı yönünü ciddiye aldığımızı gösteriyor."

Belta haber ajansına göre, Lukaşenko, Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2021'i, Obuz-Lesnovskiy poligonundan takip etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede savunma ve güvenlik konusunu detaylı bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Belarus'a S-400 hava savunma füze sistemleri sevkiyatı konusunu da müzakere ettiklerini söyleyen Lukaşenko, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya'dan değeri 1 milyar doların üzerinde silah alımı planlıyoruz. Rusya ile 2025'e kadar Belarus'a sağlanacak silah listesi üzerinde anlaştık. Bir kısmı teslim edilen yaklaşık bir düzine uçak, birkaç düzine helikopter. Bu, NATO askeri birlikleri ile doğrudan sınırlarımızın bulunduğu batı yönünü ciddiye aldığımızı gösteriyor."

MÜLTECİ KRİZİ İÇİN AVRUPA'YA ÇAĞRI

Avrupa sınırında yaşanan mülteci krizi ile ilgili olarak sorumluluğun Avrupa tarafında olduğunu kaydeden Lukaşenko, Avrupalı yöneticilere bu sorunu çözmek için bir araya gelme çağrısında bulundu:

"Ancak şimdilik, bu akılsızca yaptırımları ve vatansever halkımızı aşağılamayı kaldırıncaya kadar onlarla kimse konuşmayacak. Dizlerimizin üzerine çökmeyeceğiz."

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber