2022-06-22 14:35:58 | Son Güncelleme : 2022-06-22 14:47:30

Eşine az rastlanır olay! Belçika’da yaşarken Tokyo’da belediye başkanı seçildi

Dünya  | Editör : Baran Aksoy |İhlas Haber Ajansı

Dünyada eşine az rastlanır olay Japonya’da yaşandı. 10 yıl önce Belçika’ya yerleşen 47 yaşındaki Japon kadın, Tokyo’da belediye başkanı seçildi.

Eşine az rastlanır olay! Belçika’da yaşarken Tokyo’da belediye başkanı seçildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüs salgını boyunca Beçika'dan bir projenin yöneticiliğini yapmak için Japonya’ya giden 47 yaşındaki Satoko Kishimoto isimli kadın, Tokyo’daki Suginami bölgesinin belediye başkanı seçildi.

"POPÜLER HALE GELDİ"

Seçim sonucunu "büyük sürpriz" olarak nitelendiren Kishimoto’nun eşi Olivier Hoedeman, “Covid-19 salgını boyunca her şey çevrimiçi oldu. Satoko, Leuven'den Japonya'daki birçok kamu tartışmasına katıldı. Satoko, politika ile çok ilgili. İşi gereği siyasetle ilgili çok fazla şey biliyor. Japonya'daki ilerici hareket çalışmaları ile popüler hale geldi ve belediye başkanlığı için aday olması teklifi sunuldu” ifadelerini kullandı.

“MUHAFAZAKAR BELEDİYE BAŞKANINI MAĞLUP ETTİ”

Satoka’nun hayatının ilk 25 yılını Japonya’da geçirdiğini şimdiler de ise 10 yıldır Hollanda’da yaşadıklarını söyleyen kocası, “Satoko, muhafazakar belediye başkanını mağlup etti. Satoko'nun siyasi mesajı da ortada, daha az özelleştirme ve daha fazla vatandaş katılımı istiyor" dedi.

Etiketler