18˚
İstanbul
18˚
açık
Nem %43
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2021-06-21 23:17:26

Beyaz Saray'dan İran'ın yeni Cumhurbaşkanı hakkında flaş açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İran'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ilgili "Yeni Cumhurbaşkanı, işlediği insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulacak." dedi. Reisi, insan hakları ihlalleri suçlamasıyla ABD'nin yaptırım listesinde bulunuyor.

Beyaz Saray'dan İran'ın yeni Cumhurbaşkanı hakkında flaş açıklama
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendiren ve gazetecilerin sorularını cevaplayan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye yönelik sert ifadeler kullandı.

'KARAR VERİCİ KİŞİ HAMANEY'

İran'daki yönetim değişikliğinin ardından bu ülke ile nükleer görüşmelerin nasıl devam edeceğinin sorulması üzerine, "Başkan Joe Biden, bu görüşmelerde karar verici kişi olarak İran Lideri Ali Hamaney'i görüyor. Bu durum seçimlerden önce de öyleydi, bugün de öyle, muhtemelen ilerde de öyle olacak." dedi.

'SİYASİ TUTUKLULAR' ÇAĞRISI

Psaki, İran'da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Reisi'nin geçmişteki insan hakları ihlalleriyle ABD'nin yaptırım listesinde olduğunun anımsatılması üzerine, "Yeni Cumhurbaşkanı, işlediği insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulacak. İran yönetimine siyasi tutukluların serbest bırakılması, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı duyulması için güçlü bir çağrıda bulunuyoruz." diye konuştu.

'DÜNYADA İYİ BİR AKTÖR DEĞİL'

İran ile nükleer görüşmelerin sürdüğünün ancak henüz herhangi bir anlaşmaya varılmadığının altını çizen Psaki, "İran dünya sahasında, insan hakları ya da bölgedeki ilişkileri gibi konularda dünyada iyi bir aktör değil. Biz ulusal çıkarlarımız için bir nükleer anlaşma peşindeyiz ancak bu noktayı atlamayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler