23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-26 22:43:56

'Biden, Erdoğan'la görüşecek mi?' sorusuna Beyaz Saray'dan cevap: Programda yerimiz var

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesine ilişkin soruyu cevapladı. Psaki, "Biden'ın programında yer var. Sanırım ek ikili görüşmeleri sonuçlandırmaya çalıştığımız programda belirtmiştim" ifadelerini kullandı.

'Biden, Erdoğan'la görüşecek mi?' sorusuna Beyaz Saray'dan cevap: Programda yerimiz var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenledi. Psaki, toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki muhtemel görüşmeye ilişkin Biden'ın Avrupa ziyareti programı üzerinde son çalışmaların devam ettiğini belirtti.

BIDEN'IN PROGRAMINDA YER VAR

Beyaz Saray tarafından düzenlenen basın toplantısında, ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından, ABD Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi ve 2. büyük yurtdışı gezisinin detaylı programına ilişkin açıklamalara yer verildi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, basın toplantısı sırasında kendisine yöneltilen Biden ile Erdoğan arasında bir görüşme olup olmayacağı sorusuna yönelik yaptığı açıklamada, "Biden'ın programında yer var. Sanırım ek ikili görüşmeler için sonuçlandırmaya çalıştığımız programda belirtmiştim" ifadelerini kullandı.

İkili arasında bir görüşme gerçekleşmesine ilişkin henüz bir tahminde bulunamadığını belirten Psaki, "Henüz tam olarak tahmin edebileceğim bir şey yok" dedi.

G20 İÇİN ROMA'YI ZİYARET EDECEK

Güvenlik Danışmanı Sullivan, Beyaz Saray basın toplantısında yaptığı açıklamada, Başkan Biden'ın Avrupa'daki dünya liderleriyle bir dizi önemli toplantı ve zirveye katılacağı 2. büyük yurtdışı gezisinin programında, ilk olarak G20 Zirvesi için İtalya'nın başkenti Roma'yı ve sonrasında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) için İskoçya'nın Glasgow kentini ziyaret edeceğini duyurdu.

Perşembe günü Beyaz Saray'dan ayrılacak olan Biden'ın, cuma günü Roma ziyaretinde ilk olarak Vatikan'da Papa Francis ile görüşeceğini belirten Sullivan, bu ziyaretin Biden ve Papa'nın 4. görüşmesi olacağını ve ikilinin mektup alışverişinde bulunduğunu kaydetti.

Açıklamasında, Biden ve Papa'nın diğer konuların yanı sıra iklim değişikliği, göç ve gelir eşitsizliği konularını tartışmasının beklendiğini bildiren Sullivan, "İkilinin dünyada neler olup bittiğine ve politika konularına ilişkin görüşlerini yansıtmak için şansları olacak" ifadelerini kullandı.

DÜNYA LİDERLERİYLE BİR ARAYA GELECEK

Sullivan yaptığı açıklamada, Biden'ın aynı gün içinde daha sonra İtalya Başbakanı Mario Draghi, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceğini aktardı.

Biden'ın, cumartesi ve pazar günleri ise önemli G20 etkinliklerine katılacağını bildiren Sullivan, burada uluslararası ekonominin ve uluslararası ilişkilerin ana unsurlarını kapsayan birkaç oturum gerçekleşeceğini de kaydetti.

Başkan Biden'ın, Zirve'de tedarik zinciri meselelerini, enerji fiyatlarını ve İran nükleer programını tartışmak için diğer dünya liderleriyle de toplantılar düzenleyebileceğini aktaran Sullivan, Biden'ın sonrasında ise COP26 Konferansı için İskoçya'nın Glasgow kentini ziyaret edeceğini ifade etti.

Etiketler