Tarih : 12.06.2021 - 20:00 Yorum : 0

Biden'dan Batılı ülkelere Çin'e karşı ittifak çağrısı

G7 Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden'ın diğer liderlere Çin'in nüfuz siyasetine karşı birlikte hareket etme çağrısı yapacağı öğrenildi. İttifakın amacının, Pekin'in gelişmekte olan ülkelerdeki altyapı yatırımlarına karşı ortak hareket etmek olduğu belirtildi.

Biden'dan Batılı ülkelere Çin'e karşı ittifak çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden, G7 Zirvesi'nde diğer liderlere Çin'in nüfuz siyasetine karşı ittifak oluşturma çağrısında bulunacak. Biden'ın hedefinde, küresel tedarik zincirinde Çin nedeniyle ortaya çıkan zorluklar ve ticari paylaşım olduğu öğrenildi.

ABD'NİN TEPKİSİNİ ÇEKEN PROJE: BİR KUŞAK, BİR YOL

Dünyanın en gelişmiş 7 ekonomisine sahip olan ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada G7 Zirvesi'nde bir araya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden'in zirvede yapılacak görüşmelerde liderlere Çin'in artan nüfuz siyasetine karşı birlikte hareket etme çağrısı yapacağı belirtiliyor.

Konu ile ilgili BBC'ye konuşan Biden yönetiminden bir kişi, Pekin'in gelişmekte olan ülkelerdeki altyapı yatırımları karşısında, yeni bir ittifak oluşturmanın amaçlandığını söyledi.

Çin'in Modern İpek Yolu girişimi olarak da nitelenen "Bir Kuşak, Bir Yol" adlı dev ticaret ve altyapı projesi ABD'nin uzun süredir tepkisini çekiyor.

Çin'i Avrupa, Afrika ve Asya'ya bağlayan limanlar, demiryolları ve karayolları ağını içeren ticaret ve altyapı ağı Bir Kuşak, Bir Yol Projesi ilk olarak 2013 yılında açıklanmıştı.

Bu projeyle Çin'in yalnızca ticari ilişkilerini değil etki alanını da genişletmeyi ve küresel liderlik mücadelesinde öne geçmeyi amaçladığını savunanlar da bulunuyor.

Çin'in yapay Güneş'i rekor kırdı: Gerçeğinden 10 kat daha sıcak Çin'in yapay Güneş'i rekor kırdı: Gerçeğinden 10 kat daha sıcak Çin'in temiz enerji için kurduğu nükleer füzyon reaktöründe sıcaklık rekoru kırdı. Yapay Güneş olarak adlandırılan reaktör 120 milyon santigrat derecede 100 saniye çalıştı.

ÇİN'E KARŞI BATILI DEVLETLER İTTİFAKI

ABD, Cornwall'daki G7 zirvesinde, Çin'in bu nüfuz siyasetine karşı, Batılı devletlerin bir karşı ittifak oluşturmasını isteyecek.

Biden yönetiminden üst düzey yetkililer, Şincan'da Müslüman Uygurlara karşı uygulanan politika ve adil olmayan ekonomik rekabet şartları nedeniyle de Çin yatırımlarını hedef alıyor.

Joe Biden, küresel tedarik zincirinin Çin'deki çalışma şartlarının neden olduğu gölgeden kurtarılması çağrısı da yapacak.

Biden yönetiminden yetkililer, bu çağrının yalnızca Çin'e karşı durmak anlamına gelmediğini, aynı zamanda tüm dünyaya da olumlu bir mesaj içerdiğinin altını çiziyor.

Ancak Biden yönetimi, bu küresel altyapı planına Batı'nın ne kadar kaynak ayırması gerektiği ya da zaman çizelgesi konusunda net bir açıklama yapmış değil.

Muhabir Jon Sopel, Çin'in artan gücüne karşı koymak konusunda, Batılı güçler arasında yenilenmiş kararlılık bulunduğunun altını çiziyor.

ABD ve müttefikleri, Çin'i Şincan'daki insan hakları ihlalleri ve zorunlu çalışma kampları nedeniyle eleştiriyor.

G7'den Google, Apple ve Amazon'u üzecek vergi kararı G7'den Google, Apple ve Amazon'u üzecek vergi kararı G7’den çok uluslu şirketleri üzecek bir karar alındı. İngiltere’deki zirvede, çok uluslu şirketlere en az yüzde 15 oranında vergi uygulanması yönünde anlaşmaya varıldı.

OLASI SALGINLARA KARŞI YENİ PLANLAR

İngiltere'nin güneybatısındaki Cornwall'da gerçekleşen G7 zirvesinde liderlerin gelecekte yaşanması muhtemel salgınlara karşı da yeni bir plan üzerinde anlaşma sağlaması bekleniyor.

Salgınla mücadele adımları arasında, aşı üretimi süresinin kısaltılması da yer alıyor.

G7, dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisinin bir araya geldiği bir zirve. G7 ülkeleri ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber