Tgrt Haber
09 Şubat 2024 11:33 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 11:35

Biden'dan kendisini küçümseyen savcıya salvo

ABD Başkanı Joe Biden, Özel Yetkili Savcı Robert Hur’un hazırladığı raporda hafızasının zayıf olduğuna ilişkin ifadelere sert tepki gösterdi.

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Biden, Savcı

ABD Başkanı Joe Biden’ın evinde ve ofisinde bulunan gizli belgelerle ilgili yürütülen soruşturmada, Özel Yetkili Savcı Robert Hur’un hazırladığı 345 sayfalık rapor yayınlandı.

Raporda “hafızası zayıf yaşlı bir adam olarak” nitelendirilen 81 yaşındaki Biden’a herhangi bir suçlama yöneltilmeyeceği belirtildi. Raporda ayrıca Biden’ın oğlu Beau Biden'ın ölüm tarihini tam olarak hatırlayamadığına yönelik bilgiler de yer aldı.

''NASIL CESARET EDER?''

ABD Başkanı raporda yer alan ifadelere tepki göstererek, hafızasının iyi durumda olduğunu söyledi. Konuya ilişkin açıklama yapan Biden, oğlunun ölüm tarihini hatırlayamadığına ilişkin ise "Bunu söylemeye nasıl cesaret eder? Kimsenin bana onun ne zaman öldüğünü hatırlatmasına ihtiyacım yok" dedi.

''NE YAPTIĞIMI BİLİYORUM''

İsrail-Gazze arasındaki çatışmaların başladığı tarihte özel savcıyla görüşmeler yaptığını belirten Biden, o dönemde uluslararası krizle ilgili çok meşgul olduğunu söyledi. Biden, "Ben iyi niyetliyim ve yaşlıyım. Ne yaptığımı biliyorum. Bu ülkeyi yeniden ayağa kaldırdım” ifadesini kullandı.

Özel Yetkili Savcı Robert Hur’un hazırladığı rapor, Beyaz Saray'ın herhangi bir düzenleme talebinde bulunmayacağını duyurmasının ardından kamuoyuna açıklanmıştı. Biden’ın belgeleri kasıtlı olarak sakladığının tespit edildiği belirtilen raporda, Biden’ı gizli belgeleri uygunsuz şekilde kullanmaktan mahkum etmenin zor olacağı çünkü görüşmelerde olduğu gibi kendisini jüriye sempatik, iyi niyetli, hafızası zayıf yaşlı bir adam olarak sunacağı belirtilmişti.

Biden'dan kendisini küçümseyen savcıya salvo - 1. Resim

Özel Yetkili Savcı Hur, soruşturma kapsamında Biden ile toplam 5 saatlik görüşme gerçekleştirmişti. Savcı, Biden’ın başkan yardımcısı olarak görev yaptığı tarihleri ve oğlu Beau Biden’ın ne zaman öldüğünü hatırlayamadığını söylemişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...