23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %56
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-26 14:59:03

Biden'ın Putin'e yaptırım tehdidine Kremlin'den cevap

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kişisel yaptırım uygulayabileceğini söylemesinin ardından Kremlin'den cevap geldi.

Biden'ın Putin'e yaptırım tehdidine Kremlin'den cevap
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden, bir gazetecinin sorusu üzerine Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kişisel yaptırım uygulayabileceklerini söyledi. Bu çıkışa Kremlin'den cevap gecikmedi. 

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov tarafından bugün yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Washington ve Londra tarafından gündeme gelen Putin’e kişisel bir yaptırım uygulanması ihtimalinin siyasi olarak “yıkıcı” olacağı fakat acı vermeyeceği belirtildi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik yaptırımlarda bulunmak isteyen Batılı siyasilerin konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını da ifade etti.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik yaptırımlarda bulunmak isteyen Batılı siyasilerin konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını da ifade etti. Peskov, Putin'e kişisel yaptırımlar getirmenin hiçbir etkisinin olmayacağını ve Ukrayna üzerindeki gerilimi düşürme çabalarında ters etki yapacağını söyledi. 

Almanya, Rusya, Fransa ve Ukrayna'nın üst düzey temsilcilerinin katılımı ile Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak  görüşmeyi de değerlendiren Peskov, 'İyi ve açık bir görüşmenin gerçekleşeceğini umuyorum' dedi.

Rus askerlerinin Ukrayna'da konuşlandırılmasının ardından Batılı ülkeler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali durumunda ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini açıklamış, ABD ise Rusya'nın devam eden tehdidini gerekçe göstererek Kiev Büyükelçiliği'ndeki çalışanlarına ülkeden ayrılmalarını emretmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD hükümet çalışanlarının ülkeden gönüllü olarak ayrılmasına izin vermiş ve ABD vatandaşlarının da ülkeden derhal ayrılmaları gerektiğini belirtmişti.

Etiketler