2021-08-22 16:30:09

Bin Ladin'den ABD Başkanı Joe Biden'a dokunulmazlık

Terör örgütü lideri Bin Ladin'in ölmeden önce El Kaide'nin ABD Başkanı Joe Biden'a suikast düzenlenmesini yasakladığı iddia edildi.

Bin Ladin'den ABD Başkanı Joe Biden'a dokunulmazlık
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Tüm dünyanın gözleri Afganistan'da yaşanan olaylardayken ortaya bomba gibi bir iddia atıldı. ABD ordusunun Afganistan'dan çekilme kararının ardından Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesiyle tepki çeken Joe Biden hakkında Bin Ladin'in El Kaide'ye emir verdiği iddia edildi.

İngiliz Dailymail gazetesinde 11 Eylül terör saldırısının baş sorumlusu Bin Ladin'in 11 yıl önce El Kaide'ye Joe Biden'a suikast düzenlenmemesi konusunda emir verdiği yazıldı. Bin Ladin, Biden başkanlığının muhtemelen 'ABD'yi bir krize sürükleyeceği' konusunda da altındaki teröristleri uyardı. Bin Ladin, lider olacağını umarak El Kaide'nin Biden'a suikast düzenlemesini yasakladı. 

Dailymail, bu iddialarını Bin Ladin'in 2011 yılında ABD özel kuvvetleri tarafından öldürüldüğü evde bulduğu yazıya dayandırdı. Öte yandan yazının varlığını ilk kez 2012'de Washington Post'a açıklayan ABD istihbarat analistleri, Obama ya da Petraeus'a yönelik planların hiçbirinin gerçekçi olmadığının da altını çizmişti.

BİN LADİN'İ ABD ÖZEL KUVVETLERİ ÖLDÜRMÜŞTÜ

ABD'nin Afganistan'ı işgal etme sebeplerinin başında gelen Bin Ladin, 10 yıllık bir uğraşın ardından bulunmuş ve ABD özel kuvvetleri tarafından öldürülmüştü.

Bin Ladin ve El Kaide, 1990'larda düzenledikleri saldırılarla isimlerini dünyaya duyurmaya başlamış ancak esas bilinirlikleri 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül saldırılarıyla olmuştu. Suudi Arabistan doğumlu olan bin Ladin, dünyanın en çok aranan ismiydi. Bin Ladin'in 100 milyonlarca dolarlık şahsi servetinin olduğu ve bunun da El Kaide`nin ana gelir kaynağı olduğu ifade ediliyor.

FBI'IN EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDEYDİ

Bin Ladin, 11 Eylül'den önce de FBI'ın en çok arananlar listesinde yer alıyordu.

Usame bin Ladin'in emriyle gerçekleştirildiği sanılan diğer saldırılar arasında Ekim 1993'te Somali`de ABD askerlerine yönelik saldırı, Ağustos 1998'de Doğu Afrika`daki ABD elçiliklerine yönelik 224 kişinin hayatını kaybettiği ikiz bombalama ve EKim 2000`de 17 ABD`li denizcinin öldürülmesi bulunuyor.

Etiketler