Tgrt Haber
23 Şubat 2024 10:49 - Güncelleme : 23 Şubat 2024 11:03

Bir NATO krizi daha! Ermenistan ve Rusya arasında soğuk rüzgarlar

Ermenistan, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) üyeliğini durdurdu. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, örgütün Ermenistan için başarısız olduğunu söyledi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Bir NATO krizi daha! Ermenistan ve Rusya arasında soğuk rüzgarlar
nato,rusya,ermenistan

Ermenistan ve Rusya arasındaki gerilimi tırmandıracak bir hamle daha geldi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne üyeliğini dondurduğunu açıkladı. Bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Paşinyan, Azerbaycan'la son 30 yılda 2 kez savaştıklarını hatırlattı ve Azerbaycan'ın uzun vadeli bir barış anlaşması için gerekli olan ilkelere uymadığını ve yeni bir saldırı başlatmaya hazırlandığını öne sürdü.

KGAÖ’nün Ermenistan için başarısız olduğunu ifade eden Paşinyan, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Kolektif Güvenlik Anlaşması, Ermenistan açısından özellikle 2021 ve 2022 yıllarında hedeflerini gerçekleştirmedi. Bunu görmezden gelemezdik. Artık pratik anlamda bu anlaşmaya üyeliğimizi dondurduk. Bundan sonra ne olacağını görmemiz gerekecek.''

Paşinyan, Ermenistan'daki Rus askeri üssünün kapatılması konusunda ise şu anda herhangi bir görüşme yapılmadığını söyledi.

Bir NATO krizi daha! Ermenistan ve Rusya arasında soğuk rüzgarlar - 1. Resim

''ERMENİSTAN NATO İLE İŞ BİRLİĞİNİ HIZLANDIRIYOR''

Paşinyan son aylarda Ermenistan ve Rusya ilişkilerinden memnuniyetsizlik duyduğunu dile getirmiş, Ermenistan'ın savunma ihtiyaçlarının karşılanması konusunda artık Rusya'ya güvenemeyeceğini ve KGAÖ üyeliğini gözden geçireceğini belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Eylül 2023’te yaptığı açıklamada, “Edindiğimiz bilgilere göre Washington ve Brüksel, Ermenistan’ı Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden çıkartmaya, NATO ile iş birliğini hızlandırmaya, askeri-teknik iş birliklerini artırmaya çalışıyor” ifadesini kullanmıştı.

KGAÖ’ye üye devletler arasında Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...