Tgrt Haber
11 Şubat 2024 16:38 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 16:40

Timsahları bile korkutan 'dinozor benzeri' kaplumbağa bulundu

Birleşik Krallık'ın Cumbria bölgesindeki bir dağ gölünde kemikleri ısırarak parçalayabilen tehlikeli bir kaplumbağa bulundu. 

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: TGRT Haber
Timsahları bile korkutan 'dinozor benzeri' kaplumbağa bulundu
Birleşik Krallık, Kaplumbağa

Kemikleri ısırarak parçalayabilen tehlikeli bir kaplumbağa türü olan timsah kapan kaplumbağası, Birleşik Krallık'ın Cumbria bölgesindeki bir dağ gölünde bulundu. Genellikle Florida, Teksas ve ABD'nin diğer güney bölgelerindeki bataklıklarda ve tatlı su nehirlerinde bulunan timsah kapan kaplumbağasının son derece güçlü bir çeneye sahip olduğu biliniyor. 

Great Urswick sakinleri bu korkunç canlıyı köyün kenarındaki dağ gölünde gördü. Hayvanın türü tespit edildikten sonra, bölge meclis üyesi Denise Chamberlain onu Barrow'daki Wild Side Veteriner Kliniği'ne götürdü.

Westmorland Gazette'ye konuşan Chamberlain, "Kendisi için oldukça üzgün görünmeye başlamıştı. Yardım alabileceğim bir sürü kuruluşu aradım ama hiçbiri yardımcı olmadı. Herkes bunun bir su kaplumbağası olduğunu düşünüyordu ama öyle değildi" dedi.

Birleşik Krallık'ta timsahları bile korkutan 'dinozor benzeri' kaplumbağa bulundu - 1. Resim

YEREL VETERİNERLERİN GÖZETİMİNDE

Kaplumbağa artık hikayenin "kahramanları" diye tanımlanan yerel veterinerlerin gözetiminde.

DİNOZORLARLA KARŞILAŞTIRILIYORLAR

Bu hayvanlar, genellikle dinozorlarla karşılaştırılmalarına neden olan ve tarih öncesi bir görünüm veren zırhlı sağlam kabuklarıyla biliniyor.

Diğer kaplumbağa türlerinin aksine olan bu hayvanların gözleri başlarının önünde değil yanlarında bulunuyor ayrıca kuyrukları da uzun ve kalın.

Yaklaşık 45 yaşına kadar yaşayan bu kaplumbağalar genellikle 80 ila 100 santimetre uzunluğa kadar büyür ve 70 ila 90 kilogram ağırlığa ulaşır.

Britannica'nın internet sitesine göre, birkaç yüz newtonluk bir kuvvet uygulayabiliyor ve kolayca kemik kırabiliyorlar; ayrıca insan parmaklarını kopardıkları da biliniyor. 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...