2022-01-19 00:22:56

Bitcoin'i ülkesinin yasal para birimi ilan etmişti: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkesinde Eylül 2021'de kripto para birimi Bitcoin’i 'yasal para' birimi olarak ilan etmişti. Bukele, Twitter adresinden yaptığı açıklamada Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret edeceğini duyurdu.

Bitcoin'i ülkesinin yasal para birimi ilan etmişti: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kripto paralar ekonomi dünyasında giderek yerini sağlamlaştırmaya başladı. Yatırımcıların ilgisini çeken kripto paralar büyük şirketlerin de takibine girdi. Tesla gibi güçlü firmalar kripto para ile ödemeyi kabule başladı. Kripto para evreninden kendine en güçlü yer edinen Bitcoin ise devletlerin ilgisini çekmeyi başardı. El Salvador, Bitcoin resmi para biri ilan etti. Bitcoin'i yasal para birimi olarak ilan eden El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'ye ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı Türkçe, İspanyolca ve İngilizce paylaşımlarında Türkiye'yi ziyaret edeceğini duyurdu. Bukele Türkçe dilindeki paylaşımında, "Bu Perşembe Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ediyorum" ifadelerini kullandı.

BİTCOİN'İ YASAL PARA BİRİMİ YAPAN İLK ÜLKE OLMUŞTU

41 yaşındaki Bukele, ülkesinde Eylül 2021'de kripto para birimi Bitcoin’in 'yasal para' birimi olarak kullanılmaya başlamasıyla sık sık gündeme gelmişti. Hükümet, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmasına ilişkin hazırlıklar kapsamında kripto para biriminin dolara çevrilmesi ve komisyon olmadan geri çekilmesine izin veren Chivo dijital cüzdanının ATM'lerini kurmuştu.

Hükümet ayrıca, Bitcoin kullanımını teşvik etmek için Chivo Cüzdan aracılığıyla herkese 30 dolar değerinde Bitcoin verileceğini açıklamıştı. Bukele’nin öncülüğünde hazırlanan plan, El Salvadorluların çoğunlukla ABD'den yapılan havale komisyonlarında 1 yılda harcanan 400 milyon dolardan tasarruf etmelerini sağlamayı amaçlıyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele

Etiketler