Tarih : 12.05.2021 - 21:34 Yorum : 0

BM Genel Sekreteri: Gerginliğin azaltılması yönündeki adımları destekliyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in, işgali altındaki Doğu Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Gerginliğin azaltılması ve barış sürecinin yeniden başlatılması yönündeki tüm adımları destekliyoruz." dedi.

BM Genel Sekreteri: Gerginliğin azaltılması yönündeki adımları destekliyoruz

Guterres, resmi temas kapsamında bulunduğu başkent Moskova'da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Guterres, uluslararası hukukun tüm devletler için geçerli olduğuna işaret etti.

"BMGK KARARLARINA UYULMASI GEREKİYOR"

Guterres, "Üyesi olan tüm ülkelerin BMGK'nin kararlarını uygulaması gerekiyor. BMGK'nin birliği, Orta Doğu, Afganistan, Libya, Yemen gibi meselelerin çözümü ile ilgili önemli araçtır. BMGK üye ülkelerinin, uluslararası hukukun üstünlük kazanması açısından bir araya gelmesi önemli." şeklinde konuştu. Orta Doğu Dörtlüsü'nün (Rusya, ABD, Avrupa Birliği, BM) çalışmalarını yeniden başlatmaya hazır olduklarını dile getiren Guterres, Filistin meselesine ilişkin barış sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

Son Dakika... İsrail'in Lid kentinde sokağa çıkma yasağı Son Dakika... İsrail'in Lid kentinde sokağa çıkma yasağı Son Dakika Haberi...İsrail'in Lid kentinde artan şiddet olayları nedeni ile OHAL ilan edilmesinin ardından yerel saatle 20.00 ile 04.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verildi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları! Zarar 3.5 milyon dolar İsrail'in Gazze'ye saldırıları! Zarar 3.5 milyon dolar İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürüyor. Yazılı açıklama yapıldı. İ İsrail'in saldırıları sonucu Gazze Şeridi'nde meydana gelen zararın ilk belirlemelere göre 3,5 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Rusya’dan İsrail ve Filistin’e teklif Rusya’dan İsrail ve Filistin’e teklif Rusya, İsrail ile Filistin arasındaki barış süreci çabalarını hızlandırmaya hazır olduklarını duyurdu.

"BARIŞ SÜRECİNİN TÜM ADIMLARINI DESTEKLİYORUZ"

Guterres, "Mesele taraflarının arasında diyaloğun oluşturulması konusunda yardımcı olmaya hazırız. Gerginliğin azaltılması ve barış sürecinin yeniden başlatılması yönündeki tüm adımları destekliyoruz." ifadelerini kullandı.Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Gazze’de yaşanan son İsrail saldırılarının ardından Orta Doğu Dörtlüsü’nün toplanması gerektiğini savunarak, şöyle konuştu: "Bugün, bize göre en acil görevin Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve BM'nin oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü’nden oluşan arabulucu ülkelerin bir toplantı gerçekleştirmesi noktasında ortak bir görüşe vardık. Orta Doğu Dörtlüsü’nün koordinatörü Guterres’e böyle bir toplantıyı mümkün olan en kısa süre içerisinde organize edeceğine güveniyoruz."

ABD’li aktör Mark Ruffalo’dan işgalci İsrail’e yaptırım çağrısı! ABD’li aktör Mark Ruffalo’dan işgalci İsrail’e yaptırım çağrısı! ABD’li sinema oyuncusu ve yönetmen Mark Ruffalo, sosyal medya hesabı twitterdan yaptığı paylaşımda İsrail’in Filistinlilere yönelik zulmüne karşı yaptırım çağrısında bulundu.

ABD'den İsrail ve Filistin açıklaması ABD'den İsrail ve Filistin açıklaması ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailli mevkidaşı ile görüştü. Taraflara tansiyonu düşürme ve şiddete son verme çağrısı yapan Blinken'ın İsrail'e başsağlığı dilerken Filistinliler için dilememesi dikkatlerden kaçmadı.

Çavuşoğlu'ndan İsrail'e tepki: Kınamak yetmez adım atmalıyız Çavuşoğlu'ndan İsrail'e tepki: Kınamak yetmez adım atmalıyız Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulme tepki gösterdi. Tel Aviv’e Riyad'dan sert mesaj gönderen Çavuşoğlu "saldırıları kınıyoruz ama kınamak yetmiyor, adım atmamız gerekiyor" dedi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber