2022-07-05 20:51:00 | Son Güncelleme : 2022-07-05 22:00:17

Mali'de BM konvoyuna mayınlı saldırı: 2 ölü, 5 yaralı

Dünya  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Batı Afrika ülkelerinden Mai'de görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na ait askeri konvoy mayına çarptı. Patlama sonucu BM Barış Gücü'nde yer alan 2 asker hayatını kaybederken, 5 asker ise ağır yaralandı.

Mali'de BM konvoyuna mayınlı saldırı: 2 ölü, 5 yaralı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Mali'de görevli Birleşmiş Milletler Barış Gücü personellerinin yer aldığı konvoya mayınlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu ölen ve yaralanan askerler olduğu bildirildi.

BM Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) Sözcüsü Olivier Salgado sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, MINUSMA’ya ait lojistik konvoyunun Tessalit köyü ile Gao kenti arasındaki yolda mayına çarptığını ifade ederek, BM Barış Gücü’nden 2 askerin hayatını kaybettiğini, 5’inin de ağır yaralandığını belirtti.

ÖLEN ASKERLERİN MİLLİYETİ BELLİ OLDU

Salgado, hayatını kaybeden askerlerin Mısır uyruklu olduğunu açıklarken, saldırı bölgesine acil müdahale ekipleri sevk edildiğini ve yaralıların tahliye edildiğini belirtti.
MINUSMA’nın uluslararası hukuka göre bir savaş suçu teşkil edebilecek bu saldırıyı şiddetle kınadığını aktaran Salgado, terörist grupların ve el yapımı patlayıcılar ile misyonun operasyonlarını baltalamak, barış ve istikrara dönüşü engellemek için sık sık kullandığına dikkat çekti.

Etiketler