2022-05-18 14:08:52 | Son Güncelleme : 2022-05-18 16:51:09

BM Özel Temsilcisi'nden kritik uyarı: Ülkede sokaklar karışmak üzere

Irak'ta yaklaşık 7 ay önce yapılan seçimlerden sonra hükümetin hala kurulamamış olması ülkeyi krizin eşiğine getirdi. Irak'taki çatışmalara dikkat çeken BM Irak Özel Temsilcisi Jeannine Hennis-Plasschaert, "Sokaklar karışmak üzere" uyarısında bulundu.

BM Özel Temsilcisi'nden kritik uyarı: Ülkede sokaklar karışmak üzere
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Irak'ta 10 Ekim 2021 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hükümet henüz kurulamadı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yaptığı sunumda basına açıklamalarda bulunan BM Irak Özel Temsilcisi Jeannine  Hennis-Plasschaert, Irak politikasının sürekli kendini tekrar eden bir yapıda olduğunu hatırlatıp, yaşanan belirsizlikten ötürü sokakların karışmak üzere olduğu uyarısını yaptı.

"HALKIN ÖFKESİ HER AN TAŞABİLİR"

Iraklı siyasilerin hükümetin kurulamaması bahanesinin arkasına sığınmaması gerektiğini kaydeden Hennis-Plasschaert, "Asıl mesele kaçırılıyor" dedi. Hennis-Plasschaert, siyasi çıkmazın yanı sıra sokaklarda silahlı grupların roket fırlatması gibi şiddet eylemlerinin hesabının sorulmadığı yorumunu yaparak, "Sıradan insanlar acı çekiyor. Halkın öfkesi her an taşabilir" ifadelerini kullandı.

Hükümet kurma görüşmelerinde uzlaşı ve diyalog çağrısı yapan Hennis-Plasschaert, "Irak'ta herhangi bir pazara gidin, halk size ulusal çıkarların, kaynakların kontrolü ve güç oyunlarının gölgesinde kaldığını söyleyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Hennis-Plasschaert, halkın, geniş çaplı yolsuzlukların ve hizipleşmenin son bulmasını, ekonomik çeşitliliğin ve öngörülebilir yönetimin sağlanmasını istediğini dile getirdi.

"BÖLGE DIŞ GÜÇLERİN MÜCADELE ALANINA DÖNÜŞTÜ"

Irak merkezi yönetimiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki ihtilafların yasal bir mekanizmayla çözüme kavuşturulmasının gerekliliğini savunan Hennis-Plasschaert, "Bu konuda iki tarafla da görüştükten sonra bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum." dedi.

Hennis-Plasschaert, terör örgütü PKK'nın tehdit olmaya devam ettiği Musul’a bağlı Sincar ilçesinin durumuna değinerek "bölgenin dış güçler ve iç bozguncuların mücadele alanına dönüştüğü" değerlendirmesinde bulundu.

Hennis-Plasschaert, Sincar'da geçen haftalarda yaşanan çatışmalar nedeniyle halkın IKBY'ye sığındığını dile getirdi.

Etiketler