Tgrt Haber
07 Aralık 2023 19:27 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 19:56

BM'den dünyayı ayağa kaldıran İHA saldırısıyla ilgili çağrı: Tarafsız bir soruşturma başlatılsın

BM, Nijerya'nın Kaduna eyaletindeki bir köye 120'den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırısının, 'kapsamlı ve tarafsız' bir şekilde soruşturulması için çağrıda bulundu.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
BM'den dünyayı ayağa kaldıran İHA saldırısıyla ilgili çağrı: Tarafsız bir soruşturma başlatılsın
Nijerya, İHA, BM

Nijerya'nın Kaduna eyaletinde bulunan Tudun Biri köyüne, 3 Aralık akşamı köy sakinlerinin mevlit programı için toplandığı sırada Nijerya Hava Kuvvetlerine (NAF) ait bir İHA, köyü bombalamıştı. Saldırıda çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 120'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı. Bu saldırı dünya gündemine bomba gibi düşmüş, ordunun nasıl böyle bir hata yapabileceği konusunda tepki gelmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) de saldırının "kapsamlı ve tarafsız" bir şekilde soruşturulması çağrısında bulundu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Seif Magango, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Nijerya'da sivillerin ve sivil altyapının korunmasını sağlamak için gelecekte mümkün olan tüm tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

"HÜKÜMET PROSEDÜRLERİ GÖZDEN GEÇİRMELİ"

Kaduna eyaletindeki saldırının "kapsamlı ve tarafsız" bir şekilde soruşturulması çağrısında bulunan Magango, "(Hükümet) Ayrıca bu tür olayların bir daha yaşanmamasını sağlamak için angajman kurallarını ve standart operasyon prosedürlerini gözden geçirmeli" ifadesini kullandı.

ORDU ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Öte yandan saldırı sonrası Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, saldırının derhal soruşturulması talimatını vermişti. Nijerya Kara Kuvvetleri Komutanı Taoreed Lagbaja da saldırı nedeniyle özür dilemişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...