Tgrt Haber
07 Aralık 2023 23:52 - Güncelleme : 07 Aralık 2023 23:58

Guterres'in adımından sonra BM'den Gazze kararı: Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, göreve geldiği günden bu yana ilk kez BM Güvenlik Konseyi'ne Gazze için mektup göndermişti. Guterres'in bu adımından sonra BM Güvenlik Konseyi yarın acil toplanma kararı aldı.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Guterres'in adımından sonra BM'den Gazze kararı: Güvenlik Konseyi acil toplanıyor
BM, Gazze, İsrail, Hamas, Savaş, Filistin

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dün Gazze Şeridi için BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmuştu. Guterres'in bu adımından sonra BM Güvenlik Konseyi acil toplanma kararı aldı.

Güvenlik Konseyi başkanlığını yürüten Ekvador, toplantının yarın ABD’nin New York kentinde BM Genel Merkezi’nde yerel saatle 10.00’da başlayacağını duyurdu.

BM'DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Aralarında BM kuruluşları ve ortaklarının da bulunduğu 27 yardım kuruluşu yayınladıkları ortak bildiride, Gazze Şeridi’ndeki koşulların "tanık oldukları en kötü koşullar arasında" olduğunu vurgulayarak, insani çabaları "neredeyse imkansız hale geldiğini” belirtti. Bildiride, çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulunuldu.

GUTERRES İLK KEZ YETKİSİNİ KULLANMIŞTI

Guterres, dün Gazze Şeridi’ndeki insani felaketi durdurmak için elindeki en güçlü diplomatik araç olarak kabul edilen BM Şartı’nın 99. maddesine başvurmuştu. Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupta, Güvenlik Konseyi’ni uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturan İsrail-Filistin krizi konusunda harekete geçmeye çağırmış, "Genel Sekreter, kendi görüşüne göre uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını tehdit edebilecek herhangi bir konuyu Güvenlik Konseyi'nin dikkatine sunabilir" hükmünü içeren BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmuştu.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...