20˚
İstanbul
20˚
parçalı az bulutlu
Nem %58
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-25 10:16:11

Kendi koyduğu kurallara uymayan Boris Johnson'dan bir skandal daha

Kovid-19 skandallarıyla eleştiri oklarının hedefinde olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Koronavirüs kısıtlamalarının uygulandığı bir dönemde Başkanlık konutunda doğum günü partisi verdiği ortaya çıktı.

Kendi koyduğu kurallara uymayan Boris Johnson'dan bir skandal daha
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İngiltere'de Başbakanı Boris Johnson’ın Koronavirüs kısıtlamalarının uygulandığı Haziran 2020'de Başkanlık konutunda doğum günü kutladığı ortaya çıktı. 30'a yakın kişinin katıldığı etkinlikte “İyi Ki Doğdun” şarkısı söylendi ve pasta servisi yapıldı. Başbakanlık, çalışanların Başbakan Johnson'a mutlu bir yaş dilemek için 10 dakikadan kısa süreliğine bir araya geldiğini belirtti. Etkinlik sırasındaki kapanma kuralları, İngiltere'de kapalı ortamlarda çoğu durumda ikiden fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklıyordu

Ardından da Johnson, Başbakanlık konutunda aile arkadaşlarını ağırladı. Öte yandan bir Başbakanlık sözcüsü haberin bu kısmını yalanladı ve "Bu kesinlikle doğru değil. Başbakan kurallara uygun bir şekilde az sayıda aile mensubunu açık havada ağırladı" dedi. 

RAPOR BU HAFTA YAYINLANACAK

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Sir Keir Starmer, "Başbakanın kendi koyduğu kurallara uyması gerektiğine inanmadığını gösteren bir kanıt daha" dedi ve Johnson'ı istifaya davet etti. Daha önce de Başbakan Boris Johnson, Koronavirüs kısıtlamaları sürerken Başbakanlık Konutu'nda düzenlenen en az bir partiye katıldığı için istifa baskısı altındaydı. 

SKANDALLAR DURULMUYOR

Şu anda Kabine Ofisi'nde müsteşar olan Gray, Başbakanlık Konutu'ndaki partilerle ilgili iddiaları araştırıyor. Kısıtlamalar sırasında Başbakanlık Konutu'nda ve diğer hükümet dairelerinde 16 farklı toplantı yapıldı. Bunlardan biri de 20 Mayıs 2020'de verilen parti. Başbakan Johson bu partiye katıldığını itiraf etti. Ancak bunun bir "iş etkinliği" olduğunu öne süren Johnson, personele teşekkür etmek için burada yalnızca 25 dakika kaldığını söyledi. Gray ayrıca 16 Nisan 2021'de Kraliçe İkinci Elizabeth'in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in cenaze töreninin öncesinde düzenlenen iki etkinlik üzerinde de çalışıyor.


 

Etiketler