26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %63
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-24 22:05:27

Burkina Faso'da darbe! Ordu darbe bildirisi okuyup yönetime el koydu

Afrika ülkesi Burkina Faso'da dün başlayan askeri hareketlilik darbeyle sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Kabore gözaltına alınırken, devlet televizyonuna çıkan bir grup asker darbe bildirisi okuyarak hükümetin feshedildiğini belirtip yönetime el koyulduğunu duyurdu.

Burkina Faso'da darbe! Ordu darbe bildirisi okuyup yönetime el koydu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Burkina Faso'da bir sdüredir devam eden darbe girişimi hükümetin düşürülmesiyle sonuçlandı. Devlet televizyonuna çıkan bir grup asker, darbe bildirisiyle yönetime el konulduğunu duyurdu.

ANAYASA ASKIYA ALINDI, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Bildiri, kendilerine "Kurtuluş ve Restorasyon için Yurtsever Hareket (MPSR)" adını veren grup adına Yüzbaşı Kader Ouedraogo tarafından okundu. Ouedraogo, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore iktidarının devrildiğini ve Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın MPSR'nin lideri olduğunu söyledi.

Yüzbaşı Ouedraogo, anayasanın askıya alındığını, hükümetin ve meclisin feshedildiğini, gece yarısından itibaren hava ve kara sınırlarının ikinci bir emre kadar kapalı tutulacağını ve ikinci bir emre kadar 21.00'den 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtti.

TÜRKİYE'DEN İLK MESAJ

Dışişleri Bakanlığından Burkina Faso'daki darbeyle ilgili yapılan ilk açıklamada, "Burkina Faso'da darbe girişiminde bulunulduğuna ve Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'nin alıkonulduğuna ilişkin haberleri derin endişe ile karşılıyoruz. Dost ve kardeş Burkina Faso'nun anayasal düzeni ile toplumsal barış ve istikrarının bozulmamasını temenni ediyoruz. Türkiye, içinden geçtiği bu hassas dönemde Burkina Faso'nun yanında olacaktır" denildi.

BM'DEN DARBEYE KINAMA

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Burkina Faso'daki darbeyi kınayarak, darbe liderlerine silahlarını bırakma çağrısı yaptı. Guterres, Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Burkina Faso'daki gelişmeleri derin endişeyle takip ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin nerede bulunduğu ve güvende olup olmadığından duyduğu endişeyi dile getiren Guterres, Burkina Faso'da yapılan darbeyi güçlü şekilde kınadı. Darbe liderlerine silahlarını bırakması ve ülkenin devlet başkanı ile kurumlarının korunması çağrısında bulunan Guterres, Burkina Faso'daki tüm tarafları itidal ve diyalog kurmaya davet etti.

Etiketler