Tarih : 25.10.2021 - 22:59 Yorum : 0

Büyükelçilerin geri adımı sonrası ABD'den iş birliği mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, büyükelçilerin Osman Kavala çağrısında geri adım atmalarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamanın Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu savunan Price, Türkiye ile ortak çıkarlarına dikkat çekip "Biden yönetimi ortak öncelikler üzerinde Türkiye ile iş birliği yapma arayışında" ifadelerini kullandı.

Büyükelçilerin geri adımı sonrası ABD'den iş birliği mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Biden yönetimi ortak öncelikler üzerinde Türkiye ile iş birliği yapma arayışındadır ve bir NATO müttefikimiz olarak herhangi bir anlaşmazlığın çözümü için diyalog yolunu kullanmaya devam edeceğiz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, günlük basın brifinginde Türkiye ile ilgili gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye ile iş birliği yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Price, "Biden yönetimi ortak öncelikler üzerinde Türkiye ile iş birliği yapma arayışındadır ve bir NATO müttefikimiz olarak herhangi bir anlaşmazlığın çözümü için diyalog yolunu kullanmaya devam edeceğiz. Önümüze bakmanın en iyi yolunun, ortak çıkar alanlarında iş birliği yapmak olduğuna inanıyoruz ve Türkiye ile pek çok ortak çıkarımız olduğunu biliyoruz." şeklinde konuştu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield'ın halen görevine devam ettiğini söyleyen Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamalarını gördüklerini ve hukukun üstünlüğü ile insan haklarına saygı konusunu küresel anlamda dile getirmeye devam edeceklerini belirtti.

"BÜYÜKELÇİLİĞİN AÇIKLAMASI 41. MADDEYLE TUTARLI"

ABD'li sözcü şunları kaydetti:

"18 Ekim'de ortaya koyduğumuz açıklamanın Viyana Sözleşmesinin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu dile getiriyoruz. Küresel ölçekte insan haklarına saygı için hukukun üstünlüğünü yaygınlaştırmaya olan bağlılığımızı teyit ediyoruz ve Türkiye ile Viyana Sözleşmesinin 41. maddesine uygun şekilde diyaloğumuzu sürdürmeye devam edeceğiz."

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber