22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %45
Rüzgar 5.37 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-10-21 16:47:08

Türkiye düşmanı Cem Özdemir'in adı Almanya'da bakanlık için geçiyor

Almanya'da Türkiye düşmanlığı ile bilinen Cem Özdemir'in ülkenin önemli bakanlıklarından Dışişleri'ne geleceği iddia edildi.

Türkiye düşmanı Cem Özdemir'in adı Almanya'da bakanlık için geçiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in döneminin ardından yerini alması beklenen yeni koalisyon ittifakı için müzakereler yarın başlayacak. Görüşmeler, koalisyonu kurması beklenen Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında gerçekleşecek. 

Seçimlerden birinci parti çıkan SPD'nin adayı Olaf Scholz'un öncülüğünde kurulması beklenen koalisyonda Dışişleri Bakanlığı için Türkiye düşmanlığıyla bilinen Cem Özdemir'in adı geçti.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞIYLA BİLİNİYOR

Alman basınından Deutsche Welle, konuya ilişkin şu bilgiyi paylaştı:

 "Yeşiller'den Cem Özdemir'in dışişleri bakanı olabileceği yönünde kamuoyunda spekülasyonlar yapılıyor."

Öte yandan uluslararası arenada her fırsatta Ankara'nın karşısında duran Özdemir, Merkel hükümetini "Türkiye'deki demokratik kuruluşlara yetersiz destek vermekle" eleştiriyordu.

Ayrıca Özdemir, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye yönelik baskı politikası uygulamasını savunarak, Ankara'nın AB üyeliğine karşı çıkıyor.

ERMENİSTAN'DAN LİYAKAT NİŞANI ALMIŞTI

Cem Özdemir, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını "soykırım" olarak niteleyen karar tasarısının 2 Haziran 2016'da Almanya Federal Meclisi'nde kabul edilmesi için yoğun çaba sarf etmişti. Özdemir'e, Ermenistan tarafından Devlet Liyakat Nişanı verilmişti.

TOKAT'TA İSTENMEYEN KİŞİ İLAN EDİLMİŞTİ

Diğer taraftan 2016 yılında Alman Meclisi'nin Ermeni iddialarına ilişkin kararının en büyük destekçilerinden Özdemir'e, Tokatlı hemşehrileri sert tepki göstermiş, kararın altına imza atmasını kınamıştı.

Etiketler