Tgrt Haber
06 Aralık 2023 06:54 - Güncelleme : 06 Aralık 2023 07:03

Cenin'e zorba baskın! İsrail güçleri yaktı, yıktı, yaraladı

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği baskında aralarında kadın ve çocuğun da bulunduğu 7 kişiyi yaraladı. 1 kadının durumunun ağır olduğu bildirilirken en az 13 kişi de gözaltına alındı.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Anadolu Ajansı
Cenin'e zorba baskın! İsrail güçleri yaktı, yıktı, yaraladı
Cenin, İsrail, Batı Şeria

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine baskın düzenledi. Baskında aralarında kadın ve çocuğun da bulunduğu 7 kişiyi yaraladı, en az 13 kişiyi gözaltına aldı.

ÇOCUĞA GERÇEK MERMİYLE ATEŞ ETTİLER

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail ordusu 40’tan fazla askeri araç ve buldozerle Cenin kenti ve Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenledi. Çok sayıda Filistinlinin evine baskın yapan İsrail güçlerinin açtığı ateş ve göz yaşartıcı gaz kullanması sonucunda aralarında kadın ve çocuğun da bulunduğu 7 kişi yaralandı.

Yaralanan kadının durumunun ağır olduğu, çocuğun gerçek mermiyle bacağından vurulduğu belirtildi. İsrail güçleri, düzenlediği baskında en az 13 Filistinliyi gözaltına aldı.

EVLERİ ATEŞE VERDİLER

İsrail askerlerinin Cenin Mülteci Kampı’nda Selim Ebu Avad’ın evine roketle saldırması sonucu evde çıkan yangında ciddi hasar oluştu. Kamptaki es-Semran Mahallesi'nde de İsrail güçlerinin saldırısı sonucu Osman Ebu Katne’nin evinde de yangın çıktı. 

Cenin’deki Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin Cenin Mülteci Kampı’nda bir hastayı nakletmek isteyen sağlık ekiplerini darbettiği bildirildi.

Cenin Devlet Hastanesi ile İbni Sina Hastanesini kuşatan İsrail askerleri, ambulansları arayarak sağlık ekiplerinin çalışmasını engelledi. İsrail ordusuna ait buldozerler kampın çevresindeki sokak ve caddelerde altyapıya ciddi zarar verdi ve bölge sakinlerinin araçlarını tahrip etti.

ELEKTRİĞİ DE KESTİLER

Hayfa Caddesi'nde bir fırına baskın düzenleyen İsrail güçleri, işletmede arama yaptı ve güvenlik kamerası kayıtlarını sildi. Yaklaşık 9 saat süren İsrail baskını nedeniyle Cenin'deki Arap Amerikan Üniversitesi öğrencileri evlerine dönemedi. Üniversite yönetimi öğrencilerin bir kısmına kalacak yer sağlarken diğer bir kısmı ise civardaki yakınlarının evlerine yöneldi. İsrail güçlerinin Cenin kentinde elektrik trafolarını hedef alması nedeniyle birçok mahallede elektrik kesintileri yaşandı.

ÇATIŞMA İDDİASI

Öte yandan, Hamas’a bağlı El-Aksa televizyonunun haberinde, Cenin’deki Kassam Tugayları ile baskın düzenleyen İsrail güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve İsrail ordusuna ait bir askeri aracın patlayıcılarla hedef alındığı belirtildi. İsrail ordusu 7 Ekim’den bu yana Cenin kenti ve Cenin Mülteci Kampı’na 15’ten fazla baskın düzenledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...