Tgrt Haber
13 Şubat 2024 09:52 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 10:06

Kolombiya hükümeti çetelerle mücadelede alarma geçti: Cezaevlerinde acil durum

Çetelerle mücadele eden Kolombiya hükümeti, ülke genelindeki bütün hapishanelerde acil durum ilan etti. Cezaevlerine ani baskınlar yapılabileceğinin sinyalini veren Adalet Bakanı Osuna, "Amacımız hapishanelerde gardiyanların güvenliğini sağlamak, gasp ve yolsuzluğu ortadan kaldırmak" dedi.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
Kolombiya, Cezaevi

Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya'da çetelerle mücadele devam ediyor. Olağanüstü tedbirler alan hükümet, ülkedeki cezaevlerinde acil durum ilan ettiğini açıkladı.

Adalet Bakanı Nestor Osuna, alınan karara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Söz konusu kararın son haftalarda hapishane yetkililerine yönelik işlenen şiddet olayları sebebiyle alındığını belirtti.

CEZAEVİLERİNE OPERASYON SİNYALİ

Özellikle aşırı kalabalık cezaevlerinde güvenlik güçlerinin operasyonlar yapabileceğini dile getiren Osuna, "Ulusal Cezaevi Enstitüsü INPEC ile yaptığımız toplantının ardından 'Acil Durum İlan' etme kararı aldık. Amacımız hapishanelerde gardiyanların güvenliğini sağlamak, gasp ve yolsuzluğu ortadan kaldırmaktır" ifadesini kullandı.

BASKIN VE ANİ ARAMALAR OLABİLİR

Bakan Osuna, cezaevlerinde "sürpriz baskın ve aramaların" yapılabileceğini ve suç işlediği belirlenenlerin ise başka hapishanelere nakledileceğini söyledi.

ÇETELERDEN KANLI SALDIRI

INPEC'in üst düzey yetkililerinden Jesus Cardenas, 10 Şubat'ta Valle del Cauca yönetim bölgesine bağlı Tulua kasabasında, silahlı iki kişinin saldırısına uğramış ve hayatını kaybetmişti. Saldırının hapishanelerle bağlantılı çete üyeleri tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Güvenlik güçlerinin operasyonunda, "La Inmaculada" isimli çete lideri ve "Nacho" lakaplı Mauricio Marin Silva ele geçirilmişti. Operasyonun ardından çete mensupları bir trafik görevlisini öldürmüş, 8 aracı ateşe vermişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...