Tgrt Haber
31 Ocak 2024 10:00 - Güncelleme : 31 Ocak 2024 10:56

CIA Direktörü Williams Burns: Orta Doğu patlamaya hazır

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerine katılan ABD İstihbarat Teşkilatı (CIA) William Burns, Orta Doğu'yu daha karmaşık ve bu kadar patlamaya hazır nadiren gördüğünü söyledi. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
CIA Direktörü Williams Burns: Orta Doğu patlamaya hazır
abd,orta doğu,israil,hamas,gazze

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Amerikan dış politika dergisi Foreign Affaris'a yazdığı makaleyle dikkat çekti. ''Ajanlık ve Devlet Yönetimi: Rekabet Çağı İçin CIA'in Dönüşümü'' başlıklı makale kaleme alan Burns, 7 Ekim'den sonra Orta Doğu'da yaşanan sürecin bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Gazze'de birçok zor problemle karşı karşıya olduklarını söyleyen Burns, bunlardan bazılarının İsrail saldırılarının yoğunluğunu azaltmak,  rehinelerin serbest kalmasını sağlamak, çatışmanın bölgeye yayılmasını önlemek ve Gazze'de uygulanabilir bir formül bulabilmek olduğunu söyledi. 

''ORTA DOĞU PATLAMAYA HAZIR''

Hamas'ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan ve İsrail'in Gazze'de halen devam eden saldırılarıyla gerilimin sadece bölgeyi değil tüm küresel sistemi ilgilendirdiğini belirten Burns,  sürecin hassasiyetini, "Son 40 yılımın büyük kısmını Ortadoğu'da ya da bu bölge üzerine harcadım ve Ortadoğu'yu daha karmaşık ve bu kadar patlamaya hazır nadiren gördüm." ifade etti.

CIA Direktörü Williams Burns: Orta Doğu patlamaya hazır

İran-İsrail denklemine dair de açıklamalarda bulunan Burns, "İsrail'in ve bölgenin güvenliği için anahtar, İran'la baş edebilmektir. İran rejimi mevcut krizde güçlenmiştir ve son bölgesel uzantısına kadar savaşmaya hazır gözükmektedir." yorumunda bulundu.

''UKRAYNA'YA DESTEĞİ KESERSEK KENDİ KALEMİZE GOL ATARIZ''

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Burns, ABD ve Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteğin hayati olduğunu, Kongre'ye takılan destek paketine ilişkin ise şunu söyledi:

 "Şu kritik aşamada ABD için geri adım atmak ve Ukrayna'ya desteği kesmek tarihi anlamda kendi kalemize gol atmak olur." 

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı birkaç düzlemde kaybettiğini savunan Burns, Rus ordusunun ağır kayıplar verdiğini ve ekonomisinin tahribata uğradığını kaydetti.

CIA Direktörü Williams Burns: Orta Doğu patlamaya hazır

ABD'nin şu an karşı karşıya olduğu durumu Soğuk Savaş'ın bittiği döneme ya da 11 Eylül sonrası döneme benzeten CIA Direktörü, ABD'nin artık Çin ve Rusya karşısında "rakipsiz üstünlüğe" sahip olmadığını belirtti.

''ÇİN UZUN VADEDE RUSYA'DAN DAHA TEHLİKELİ''

"En yakın meydan okuma Rusya'dan geliyor olabilir, ancak Çin uzun vadede daha büyük bir tehdittir." ifadelerini kullanan CIA Direktörü, teşkilatın son yıllarda ciddi şekilde buna göre yeniden organize olduğunu ve sadece Çin üzerine odaklanan bir birim kurduklarını aktardı.

Burns, Ukrayna'daki savaşı en yakından Pekin'in izlediğini belirterek, "Çin, uluslararası düzeni yeniden şekillendirme niyeti ve bunu yapmak için ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik gücü ile ABD'nin yegane rakibi olarak durmaktadır." değerlendirmesini yaptı.

CIA Direktörü Williams Burns: Orta Doğu patlamaya hazır

Çin'in yükselişinin tek başına sorun olmadığını, asıl sorunun Pekin'in "tehdit edici" eylemleri olduğunu savunan Burns, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in sadece ülkesinin dönüştürücü gücüne odaklanmayıp uluslararası sistemi "yeniden yazma" niyetiyle daha büyük adımlar attığını belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...