Tgrt Haber
26 Şubat 2024 17:29 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 17:36

Çiftçi ayaklanmasına Belçika'dakiler de katıldı caddeleri alevler sardı

Hindistan, Yunanistan, Fransa derken Belçika'daki çiftçiler de sokaklara döküldü, caddelere döktükleri saman balyalarını ateşe verip, polisle çatıştılar. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
belçika

Avrupa'daki çevre düzenlemeleri ve tarım politikalarına karşı çıkan çiftçilerin ayaklanmaları sürüyor. Hata her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Belçika'da da sokaklara dökülen çiftçiler, caddelere döktükleri saman balyalarını ve barikat olarak kullandıkları lastik yığınlarını ateşe verdi.

Çiftçi ayaklanmasına Belçika'dakiler de katıldı caddeleri alevler sardı - 1. Resim

AB Tarım Bakanları’nın bir araya geldiği AB Konseyi’nin yakınına 100’den fazla traktörle gelen çiftçiler yolu kapatırken, çevik kuvvet protestoculara tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Çiftçi ayaklanmasına Belçika'dakiler de katıldı caddeleri alevler sardı - 2. Resim

Tarım örgütü La Via Campesina'nın Genel Koordinatörü Morgan Ody yaptığı açıklamada, AB’ye asgari destek fiyatları belirleme ve daha ucuz yabancı ürün ithalatına fırsat sağlayan serbest ticaret anlaşmalarından çıkma çağrısında bulundu. Ody, “İklim politikalarına karşı değiliz. Ancak geçişi sağlamak için ürün fiyatlarının daha yüksek olması gerektiğini biliyoruz. Çünkü ekolojik bir şekilde üretim yapmak daha maliyetli” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...