2022-06-22 09:56:03 | Son Güncelleme : 2022-06-22 10:57:24

Çin-Tayvan arasında gerilim tırmanıyor! 29 savaş uçağı gönderdi

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Çin ile Tayvan arasındaki gerilim giderek artıyor. Çin'in Tayvan hava sahasına 29adet savaş uçağı gönderdiği ortaya çıktı. 

Çin-Tayvan arasında gerilim tırmanıyor! 29 savaş uçağı gönderdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünya Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın şokunu atlatamazken Çin’in ada ülkesi Tayvan’a yönelik tehdidi ile karşı karşıya. Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in 29 savaş uçağının ülkenin ilan ettiği hava savunma alanına girdiğini açıkladı. Savunma Bakanlığı, Çin’in 29 uçağının savaş uçakları, erken uyarı ve kontrol uçakları, elektronik harp uçakları, denizaltı savunma uçakları, istihbarat uçakları ve havada yakıt ikmali uçaklarından oluştuğunu belirtti. 

ÇİN’İN MASASINDA SAVAŞ VAR 

Açıklamada Çin'in benzer bir şekilde adanın hava sahasına 30 savaş uçağı göndermesinin üstünden bir ay bile geçmediğine dikkat çekildi. Savunma Bakanlığı, buna karşılık olarak Tayvan ordusunun Çin jetlerini uyardığını, radyo uyarıları yayınladığını ve faaliyetleri izlemek için hava savunma füze sistemleri yerleştirdiğini belirtti. 

Tayvan, 70 yıldan uzun bir süredir Çin iç savaşının sonunda mağlup olan milliyetçilerin adaya geri çekilmesinden beri ayrı yönetiliyor.  Ancak Çin'in iktidardaki Çin Komünist Partisi, kendi kendini yöneten adayı, hiçbir zaman kontrol etmemiş olmasına rağmen kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Pekin, Tayvan'ı almak için askeri seçeneği masada tutuyor. 

ÇİN ABD'Yİ UYARDI: BÖLGEDE ZORBALIK YAPMA

Tayvan sorunu, son aylarda ABD-Çin ilişkilerinde belirleyici oldu. ABD, Tayvan’a kendini savunmasını desteklemeyi taahhüt ediyor. Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Singapur'da yaptığı açılış konuşmasında ABD'yi bölgede zorbalık yapmakla suçladı ve Tayvan'ın bağımsızlığını durdurmak için "sonuna kadar savaşacağını" söyledi. Shangri-La konferansından sonra Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan Boğazı'nın ‘uluslararası sular olmadığı’ yönündeki önceki açıklamalarını tekrarladı.

 

Etiketler