Tarih : 21.06.2021 - 13:27 Yorum : 0

Çin'den ABD'ye sert uyarı: İç işlerimize karışma

Çin, ABD’nin Tayvan’a 2,5 milyon doz koronavirüs(Kovid-19) aşısı hibe etmesinden sonra “Çin’in iş işlerine karışmaması” uyarısında bulundu ve manipülasyon arayışına girmemesi istendi.

Çin'den ABD'ye sert uyarı: İç işlerimize karışma

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Lician, ABD’nin Tayvan’a 2,5 milyon koronavirüs aşısı bağışlamasına tepki gösterdi. ABD’nin Çin’in iç işlerine karışmaması konusunda uyarıda bulundu.

AŞILAR TAYVAN ADASI’NA ULAŞTI

ABD, Çin ile ihtilaflı Tayvan'a 2,5 milyon doz koronavirüs aşısı hibe ettiğini açıklamış, ABD’nin Memphis kentinden hareket eden Tayvan hava yolu şirketi China Airlines'a ait kargo uçağı, aşılarla birlikte dün Tayvan Adası'na ulaşmıştı.

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

II. Dünya Savaşı sonrası Çin'de Milliyetçi Parti ile Komünist Parti arasında devam eden iç savaş, 1949'da Komünist Partinin zaferiyle sona ermiştir. Tayvan adasına sığınan milliyetçi parti lideri Chiang Kai-Shek olağanüstü hal ilan ederek, adada milliyetçi parti dışında her tür partinin faaliyetlerini yasaklamıştır.

Soğuk Savaş nedeniyle Batıyla tüm ilişkileri koparan Çin'i, 1970'lerin başına kadar Birleşmiş Milletler'de Tayvan'daki Çin Cumhuriyeti temsil etmiştir. 1970'lerde ABD'nin Ping-pong diplomasisi sayesinde Çin ile ABD ilişkileri düzelmiş; Çin Halk Cumhuriyeti tüm Çin'i temsilen Birleşmiş Milletler'e kabul edilmiştir.

Çin'in ilk insanlı uzay aracı seferi başarıyla tamamladı Çin ilk insanlı uzay seferini başarıyla tamamladı Çin Dünya'nın yörüngesine uzay istasyonu kurmak için ilk kez insanlı uzay aracı yolladı. 3 astronotu taşıyan Shenzhou-12, istasyona kenetlendi.

ABD Afganistan'dan sonra Orta Doğu'dan da çekiliyor ABD Afganistan'dan sonra Orta Doğu'dan da çekiliyor ABD Savunma Bakanlığı Orta Doğu’da konuşlu yüzlerce askerle savaş uçakları ve hava savunma sistemlerinin geri çekileceği yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber