Tarih : 10.05.2021 - 19:02 Yorum : 0

Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur

Doğu Kudüs'te sivillere yönelik şiddeti kınayan Çin, İsrail'e yıkımları, tahliyeleri ve yerleşim birimi faaliyetlerini durdur çağrısında bulundu.

Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur

BM Güvenlik Konseyi, Doğu Kudüs'te İsrailli yetkililerce Filistinli ailelerin zorla tahliye kararının ardından artan gerginliği görüştü.

SİVİLLERE YÖNELİK ŞİDDETİ KINADI

Toplantının sonrası açıklamalarda bulunan BM Güvenlik Konseyi mayıs ayı dönem başkanı Çin'in BM Büyükelçisi Zhang, Doğu Kudüs'te artan gerginlik ve şiddet nedeniyle derin endişe duyduğunu dile getirdi.

Zhang, sivillere yönelik şiddeti kınarken, İsrail güçleri ve Filistinliler arasında çıkan çatışmaların rahatsız edici olduğunu söyledi.

İsrailli yetkililerin Müslümanlara karşı şiddeti, tehdidi ve provokasyonları önlemek için gerekli önlemleri alması gerektiğini belirten Zhang, Kudüs'te Eski Şehir'de yer alan kutsal mekanların statüsünün korunması gerektiğini önemle vurguladı.

"TAHLİYELERİ VE YERLEŞİM FAALİYETLERİNİ DURDUR"

Zhang, ''Çin, Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerinde Filistinli ailelerinin tahliyesinden derin endişe duyuyor.'' ifadesini kullandı ve İsrail'e BM kararları ve uluslararası hukukun gerektirdiği yükümlükleri doğrultusunda yıkımları, tahliyeleri ve yerleşim birimi faaliyetlerini durdur çağrısında bulundu.

Zhang, BM Güvenlik Konseyi'nin ise kırılgan durum ve gerginliğin daha da artması riskine karşı iki devletli çözüme olan bağlılığını ve sarsılmaz desteğini yinelemeli gerektiğini ifade etti.

Hamas: İsrail ağır bedel ödeyecek Hamas: İsrail ağır bedel ödeyecek Hamas'ın Kudüs'teki Sözcüsü Muhammed Hamade, saldırılar karşısında "İsrail ağır bir bedel ödeyecek" ifadelerini kullandı

İsrail polisi Kubbetüs Sahra'nın çatısına çıktı İsrail polisi Kubbetüs Sahra'nın çatısına çıktı Sabah namazında Mescid-i Aksa'ya birden fazla kapıdan baskın düzenleyen İsrail polisinin, Kıble Mescidi ile Kubbetüs Sahra'nın çatısına çıktığı öğrenildi.

Hamas'tan İsrail'e ültimatom: Güvenlik güçlerinizi 18.00’e kadar çekin Hamas'tan İsrail'e ültimatom: Güvenlik güçlerinizi 18.00’e kadar çekin İsrail’in Kudüs’teki saldırıları ve zulmü devam ediyor. İsrail, Kudüs’ün anahtarlarını bile çaldı. Hamas, saldırılara çok sert tepki gösterdi ve İsrail’e açık açık ültimatom verdi.

Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur Çin'den İsrail'e çağrı: Tahliyeleri ve yerleşim faaliyetlerini durdur Doğu Kudüs'te sivillere yönelik şiddeti kınayan Çin, İsrail'e yıkımları, tahliyeleri ve yerleşim birimi faaliyetlerini durdur çağrısında bulundu.

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesinde yaralananların sayısı 331'e yükseldi İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya müdahalesinde yaralananların sayısı 331'e yükseldi İsrail güçlerinin saldırılarının bilançosu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere yapılan haince saldırılarda yaralı sayısı 311’e çıktı.

Kaynak : AA
Etiketler : Doğu Kudüs Çin İsrail
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber