Tarih : 15.06.2021 - 11:40 Yorum : 0

Çin'den NATO'ya tepki: Pekin'i "tehdit" olarak gördü

Çin, NATO Zirvesi'nde Pekin'in tehdit olarak görülmesini "abartı" olarak nitelendirdi.

Çin'den NATO'ya tepki: Pekin'i "tehdit" olarak gördü

Çin'in Avrupa Birliği Misyonu Temsilcisi Zhang Ming, NATO'nun Pekin yönetiminin ittifaka yönelik "meydan okuma" gerçekleştirdiği yönündeki ifadelerine cevap geldi. Ming, "NATO, Çin'in 'sistemik zorluklar' sunduğunu iddia ederek Çin'in barışçıl şekilde gelişimine iftira atıyor" ifadelerini kullandı.

NATO'yu Soğuk Savaş zihniyetinin devamını temsil etmekle suçlayan Büyükelçi Ming, "Çin, doğası gereği savunmacı bir politikaya kendini adamıştır. Savunma ve askeri modernizasyon arayışımız haklı, makul, açık ve şeffaftır" dedi.

"KALKINMA ÇIKARLARIMIZI SAVUNMAKTA KARARLI OLACAĞIZ"

Ming, "Barışı koruma hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz ve egemenliğimizi, güvenliğimizi, kalkınma çıkarlarımızı savunmakta kararlı olacağız.

NATO'nun stratejik düzenlemelerini ve Çin'e yönelik politikalarını çok yakından takip edeceğiz. Çin, kimseye 'sistemik zorluklar' sunmayacak, ancak 'sistemik zorluklar' bize karşı olursa boş boş oturmayacağız" şeklinde konuştu.

Büyükelçi Ming, "Çin NATO'yu, Çin'in gelişimini rasyonel bir şekilde değerlendirmeye, sözde 'Çin tehdidini' herhangi bir biçimde abartmayı bırakmaya, çatışma oluşturmak ve jeopolitik rekabeti körüklemek için Çin'in meşru çıkarlarını ve haklarını bahane etmekten vazgeçmeye çağırıyor" dedi.

NE OLMUŞTU

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında liderlerin, Çin'in artan etkisi ve uluslararası politikalarının NATO'nun güvenliğine meydan okuduğu yönünde görüş birliğine vardığı dile getirmişti.

Stoltenberg, Çin'in Washington Antlaşması'nda yer alan temel değerlerle çelişen zorlayıcı politikalarından endişe duyduklarını ve Çin'in nükleer cephaneliğini daha fazla savaş başlığı ve gelişmiş sistemler ile hızla ilerlettiğini belirtmişti.

Stoltenberg, "NATO liderleri, Çin'i uluslararası taahhütlerini yerine getirmeye ve uluslararası sistemde sorumlu davranmaya çağırdı" ifadelerini kullanmıştı.

Stoltenberg ayrıca, NATO'nun Çin'in ekonomik ve askeri yükselişini görmezden gelmesinin hiçbir yolu olmadığını ve Çin'in savaşın doğasını değiştirme potansiyeline sahip yeni yıkıcı teknolojilere yaptığı yatırımın altını çizmişti.

NATO Ukrayna'yı üye olarak kabul etti NATO Ukrayna'yı üye olarak kabul etti Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, NATO liderlerinin Ukrayna'nın ittifakın bir parçası olacağını doğruladığını ifade etti.

NATO Zirvesi'nde diplomasi trafiği NATO Zirvesi'nde diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü.

Erdoğan'dan NATO zirvesi öncesi temaslar Erdoğan'dan NATO zirvesi öncesi temaslar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e geldi. Erdoğan, NATO zirvesinin ardından, 15-16 Haziran 2021 tarihlerinde Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Kaynak : İHA
Etiketler : çin nato pekin
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber