2021-11-30 08:53:41

Covid-19'un Nu (Omicron) varyantı bir ülkeye daha sıçradı

Güney Afrika'da ortaya çıkan Covid-19'un Nu (Omicron) varyantı, İspanya'nın başkenti Madrid'de de görüldü. Hastanın Güney Afrika'dan Madrid'e gelen 1 yolcu olduğu belirtildi.

Covid-19'un Nu (Omicron) varyantı bir ülkeye daha sıçradı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyanın iki senedir mücadele ettiği koronavirüs son olarak Güney Afrika'da mutasyona uğradı. Yeni varyant Nu (Omicron), Avrupa'da ilk olarak Belçika'da görüldü ardından birçok ülkeye sıçradı. Son olarak İspanya'da Nu (Omicron) varyantı görüldü.

Başkent Madrid’de bulunan Gregorio Maranon Hastanesi Mikrobiyoloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika’dan Madrid’e gelen 1 yolcuda Omicron mutasyonunun tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken, Omicron mutasyonunu teşhis etmek için aynı gün içerisinde sonuç alınmasına olanak sağlayan ultra hızlı bir prosedürün geliştirildiği ifade edildi.

İspanya, Omicron mutasyonu nedeniyle yüksek riskli olan Bostvana, Svaziland, Lesoto, Mozambik, Nambiya, Güney Afrika ve Zimbabve gibi ülkelerden gelen tüm yolculara aşılı olup olmadıklarına bakmaksızın 10 günlük karantina uygulamasının yanı sıra en geç 72 saat öncesinde yapılmış bir negatif sonuçlu Covid-19 testi sunmalarını zorunlu kılıyor.

Omicron mutasyonu şu ana kadar Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturalya ve İspanya’da tespit edildi.

Etiketler