2022-08-03 08:41:53 | Son Güncelleme : 2022-08-03 09:07:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Soçi’de görüşecek! Masada 5 önemli başlık masada

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin 5 Ağustos’ta Soçi’de bir araya gelecek. 5 konunun masada olacağı belirtilen açıklamalarda tahıl koridorundaki gelişmeler ana gündem maddesi olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Soçi’de görüşecek! Masada 5 önemli başlık masada
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyanın gözü 5 Ağustos’ta Soçi’de gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in ziyaretine çevrildi. 5 önemli başlığın masaya yatırılacağı görüşmede ayrıca verilecek mesajlar yakından takip edilecek. Kremlin tarafından yapılan açıklamada Peskov, Putin ve Erdoğan'ın Karadeniz limanlarından tahıl çıkışlarıyla ilgili detayları konuşacağını aktararak, "Görüşmeler, ikili işbirliği konularına, ekonomiye ve Suriye ve Ukrayna krizleri gibi bölgesel sorunların ele alınmasına atfedilecek. Ukrayna limanlarından tahılın çıkarılmasıyla ilgili mekanizmanın işleyiş verimliliği konusunda saat ayarı yapmak için de iyi bir fırsat olacak" dedi.

5 BAŞLIK

  • Türkiye'nin Suriye'ye gerçekleştireceği olası operasyon, terörle mücadele, Suriye'deki son gelişmeler ile Rusya-Ukrayna arasındaki savaş,
  • Türkiye'nin çabasıyla oluşturulan tahıl koridoru konularının yanı sıra savunma sanayii ve enerji alanında işbirliği,
  • Akkuyu Nükleer Santrali konuları masada olacak.
  • Kritik küresel mevzularında ele alınacağı toplantılarda Afganistan ve Libya'daki güncel duruma ilişkin fikir teatisi yapılacak.
  • Kremlin'den yapılan açıklamada da iki liderin Soçi buluşmasında tahıl koridorundaki olumlu sürecin daha da geliştirilerek sürdürülmesi için yapılması gerekenlerin ele alınacağı duyuruldu.

SOÇİ'DEKİ 5'İNCİ BULUŞMA

İki liderin son Soçi görüşmesi 29 Eylül 2021'de gerçekleşmiş ve bu zirveden nükleer enerji, Suriye'deki radikal unsurların temizlenmesi, uzay çalışmaları ve hava unsurları başta olmak üzere savunma sanayii işbirlikleri gibi konularda önemli kararlar çıkmıştı. Erdoğan daha önce 3 Mayıs 2017'de Putin'in daveti üzerine Rusya'nın Soçi kentine gitmişti. İki lider 17 Eylül 2018'de de Soçi'de görüşmüştü. Türkiye, 9 Ekim 2019'da Barış Pınarı Harekâtı'nı başlattı.

18 Ekim'de sonlanan harekâtla Türk Silahlı Kuvvetleri, Rasulayn ve Tel Abyad'ı terör örgütlerinden temizledi. Harekâttan kısa bir süre sonra, 22 Ekim 2019'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in Soçi'de görüşmesinin ardından 10 maddelik Soçi Mutabakatı açıklanmıştı.