22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %45
Rüzgar 5.37 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-09-02 12:56:47

Delta varyantı dünya çapında kahve krizine neden olabilir

Covid-19'un Hindistan'da çıkan Delta varyantı Vietnam'da sıkı tedbirleri beraberinde getirdi. Vietnam'daki sıkı tedbirlerin küresel bir kahve krizine neden olabileceği düşünülüyor.

Delta varyantı dünya çapında kahve krizine neden olabilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hindistan'da ortaya çıkan ve yıkıcı ölümlere neden olan Delta varyantı, birçok ülkeyi etkisi altına aldı. Dünyanın en büyük ikinci kahve ihracatçısı Vietnam'da Delta varyantından nasibini aldı. Vietnam'da Delta varyantı, vakaların artmasına neden olunca sıkı tedbirler yeniden gün yüzüne çıktı.

Yeni tedbirler kapsamında ülkenin Ho Chi Minh (HCMC) kentinde yer alan Ho Chi Minh Limanı’nda karantina önlemlerinin sıkılaştırılması ve Central Highlands'in kahve yetiştirilen bölgelerine getirilen kısıtlamalar sonucu tedarik zincirleri kesintiye uğradı.

''TEDBİRLER ESNETİLMELİ''

Sıkı tedbirlerin kahve ihracatını tehdit ettiğini kısıtlamalar uzun sürerse dünya çapında kahve krizi yaşanabileceği belirtiliyor. Vietnam Kahve-Kakao Birliği, tüccarların kısıtlamalar nedeniyle ürünleri ihracat için limanlara taşımakta zorlandıkları ifade etti. Birlik, Vietnam hükümetine kısıtlamaları hafifletme çağrısında bulundu.

SALGININ BAŞLANGICINDAN BU YANA EN YÜKSEK 2. VAKA SAYISI

Geçtiğimiz yıl karantinalar ve sıkı temas takibi yoluyla virüsün yayılmasını kontrol altına alan Vietnam, 2020 yılında ekonomisini küresel ölçüde büyüttü. Covid-19 ile mücadeledeki başarıya rağmen Delta mutasyonunun kontrolünde zorlanılan ülkede, geçtiğimiz pazartesi günü 14 bin 219 vaka tespit edilmesi ile salgının başlangıcından bu yana 2’nci en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. Toplam vaka sayısı 473 bin 530’a, Covid-19 kaynaklı can kaybı ise 11 bin 868’e ulaştı.

Etiketler