Tarih : 09.08.2021 - 15:53 Yorum : 0

Delta varyantı kısıtlamaları geri getirdi

Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı, birçok ülkede vakaların artmasına neden olunca kısıtlamalar da geri geldi.

Delta varyantı kısıtlamaları geri getirdi

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ardından mutasyona uğrayan Covid-19 virüsüyle tüm dünyada mücadele sürerken Hindistan'da ortaya çıkan son varyant Delta, vakaların artmasına neden oldu. Dünya genelinde koronavirüs vakaları 203 milyonu bulurken hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyon 300 bine ulaştı.

Amerika'da vaka sayısı 36 milyon 519 bini, Hindistan'da 31 milyon 944 bini, Brezilya'da 20 milyon 151 bini ve Rusya'da 6 milyon 447 bini geçti. Delta varyantının vakaları artırmasıyla beraber birçok ülke tedbirlere de geri döndü.

FRANSA'DA AŞI VE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Fransa'da hafta başından itibaren aşı veya test zorunluluğu getirilen mekanların sayısı artırılıyor. Uzun mesafe yolculuk yapanlar ve restoranların kapalı ve açık alanlarına gidenlerden iki doz aşı ya da son 72 saat içinde alınmış negatif test sonucu veya son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini ispatlaması istenecek.

KISITLAMALAR BİRÇOK EĞLENCE MEKANINI KAPSIYOR

Son 45 gün içinde üst üste kurallara uymayan işletme sahipleri 9 bin Euro veya bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Söz konusu kısıtlamalar, müze, sinema, stat, spor merkezleri, sergi ve eğlence ile kültür merkezlerinde de uygulanmakta.

ALMANYA'DAN 10 GÜN KARANTİNA KARARI

Almanya, Fransa'nın güneyindeki bölgelerden ülkeye giriş yapanları 10 gün karantinada tutma kararı aldı. Hollanda, Belçika ve Almanya'dan gelen yolculara aşı kartı ya da negatif test sonucu göstermeyi zorunlu hale getirdi.

KAPALI ALANLARA AŞILILAR GİREBİLECEK

Tunus'ta "Koronavirüse karşı Ulusal Aşılama" günü dolayısıyla, Ben Arus vilayetinde binlerce kişi aşı uygulama merkezlerine akın etti. 1107 yeni vaka tespit edilen İsrail'de, "yeşil geçiş" sistemi yeniden uygulanmaya başlandı. Kapalı alanlara, aşılanmış ya da hastalığı atlatmış kişiler girebilecek.

MALEZYA'DA DA VAKALAR ARTTI

Malezya'da son 24 saatte 360 kişinin Covid-19'dan yaşamını yitirmesiyle ülkede salgının başlangıcından bu yana virüse bağlı en yüksek günlük Covid-19 can kaybı sayısı kaydedildi. Malezya hükümeti salgın nedeniyle yürürlükteki bazı kısıtlamaların Covid-19 aşılarını tamamlayanlar için hafifletileceğini duyurdu.

Etiketler : Delta Almanya Kısıtlama
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber