2021-10-13 12:54:05

Eve yuva yapmışlar! Döşeme tahtaların altından onlarca çıngıraklı yılan çıkarıldı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, evinin altına yılanların yuva yaptığından şüphelenen bir kadının durumu yetkililere bildirmesiyle gerçek ortaya çıktı. Döşemelerin söküldüğü evde tahtaların altında 59'u yavru olmak üzere 88 çıngıraklı yılan bulundu.

Eve yuva yapmışlar! Döşeme tahtaların altından onlarca çıngıraklı yılan çıkarıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Sonoma County'de meydana gelen olayi duyanları şaşkına çevirdi. Yılanların evine yuva yaptığı şüphesiyle kurtarma ekiplerine başvuran kadının evinden tam 88 çıngıraklı yılan çıkarıldı. 

2 Ekim'de döşeme tahtalarının altına yuva yapan yılanlar olduğundan şüphelenmeye başlayan genç kadın, sosyal medya üzerinden Sonoma County Sürüngen Kurtarma grubu ile iletişime geçti. Kadının evinde araştırma yapan kurtarma ekibi, döşemelerin altında tespit ettikleri yuvadaki yılanları zarar görmeden çıkartmak için çalışmalara başladı. 

TAM 88 YILAN ÇIKARILDI

Olayın ardından Facebook sayfasından paylaşım yapan grup, 4 saat süren operasyonun sonucunda 22 erişkin ve 59 yavru yılanı çıkarmayı başardıklarını duyurdu. Ekibin yöneticisi Alan Wolfe ise, daha sonra yeniden ziyaret ettiği evden 7 yılan daha çıkardı. Böylelikle evden çıkarılan yılanların sayısı 88'e ulaştı.

Ekibin, geride kalan yılanların olup olmadığından emin olmak için eve birkaç ziyaret daha düzenlemeyi planladığı ifade edildi.

"ÇOK DAHA FAZLASI VAR"

Ziyaretinin ardından açıklama yapan yönetici Wolfe, döşemelerin altında çok daha fazla yılan olduğunu belirterek "İstedikleri gibi girip çıkabileceklerinin farkındalar. Ama ben onlara başka bir yerde, yeni bir ev veriyorum" dedi.
Bununla birlikte Wolfe, yılanların türünün 'Kuzey Pasifik Çıngıraklı Yılanı' olduğunu açıkladı.

Kaliforniya'da yaygın olarak bulunan bu sürüngenler, yaklaşık 1 metre uzunluğuna kadar ulaşıyor ve yeşilimsi kahverengi ya da yeşilimsi gri renkte oluyor. Sürüngenler, tüm çıngıraklı yılanlar gibi geniş, düz kafalara sahip çıngıraklı yılanların kayalık otlaklar gibi kuru alanlarda yaşadığını ancak çöllerden kaçındığını belirten Burke Müzesi, bu yılanların üreme mevsiminin ağustos sonundan ekim ayına kadar sürdüğü bilgisini veriyor.

AVINI ZEHİRLİ DİŞLERİYLE YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜYOR

Çıngıraklı yılan (Crotalus), Crotalinae alt ailesinde yer alan bir yılan cinsidir. Isıya duyarlı özel gözleri ile zifiri karanlıkta bile fare, sıçan gibi sıcakkanlı avları bulabilirler. Yılanın 15 cm yakınında bulunan küçük bir fare, çevresindeki havada sadece 0.005 °C gibi son derece az, hatta hissedilemeyecek bir sıcaklık değişimi meydana geldiği halde, yılan tarafından kolayca fark edilir. Yılan, beynine gelen avıyla ilgili bilgiyi, saniyenin 1/20'si kadar kısa bir sürede alıp, değerlendirip tepki gösterebilir. Avının yerini hiç şaşmadan bulan çıngıraklı yılan, şaşırtıcı bir isabet yeteneğiyle saldırır ve zehirli dişleriyle yavaş yavaş hayvanı öldürür.

Etiketler