Tarih : 08.06.2021 - 00:20 Yorum : 0

DSÖ'den zengin ülkelere aşı bağışı çağrısı

Koronavirüs salgınıyla mücadelede adaletsiz aşılamanın tüm dünya için tehdit olduğunu vurgulayan DSÖ, salgının bir an önce bitmesi için zengin ülkelere aşı bağışı yapma çağrısında bulundu.

DSÖ'den zengin ülkelere aşı bağışı çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’ye bildirilen vaka sayılarında son 6 haftadır, ölü sayılarında ise son 5 haftadır düşüşte oluğunu bildirdi.Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 aşılarının küresel çaptaki adaletsiz dağılımına tepkisini tekrarladı. Ghebreyesus, salgında pek çok ülke tehlikeli bir durumla karşı karşıyayken, nüfusunun büyük bir kısmını aşılayan ülkelerde ise kısıtlamaların kaldırılmasının tartışıldığını belirtti. Aşıların adaletsiz dağılımının virüsün yayılmaya devam etmesine neden olduğunu ve bunun da yeni ortaya çıkan varyantların aşıların daha az etkili olma riskini beraberinde getirdiğini vurguladı.

"ÖLÜ SAYILARI AMERİKA VE AFRİKA'DA ARTIYOR"

İlk Covid-19 aşılamalarının başlamasının ardından geçen 6 ayda, yüksek gelirli ülkelerin dünyadaki mevcut dozların neredeyse yüzde 44'ünü uyguladığını belirten Ghebreyesus, buna karşın düşük gelirli ülkelerde ise bu dozların sadece yüzde 0,4'ünün uygulandığına dikkati çekti.

Ghebreyesus, "Bu istatistikle ilgili en sinir bozucu şey, aylardır değişmemiş olmasıdır. Adaletsiz aşılama, yalnızca en az aşıya sahip olanlar için değil, tüm uluslar için bir tehdittir" uyarısında bulundu. "Küresel olarak, salgının gidişatında cesaret verici işaretler görmeye devam ediyoruz." ifadesini kullanan Ghebreyesus, kendilerine bildirilen vaka sayılarının son 6 haftadır, ölü sayılarının ise son 5 haftadır düşüşte olduğunu aktardı. Ghebreyesus, olumlu gidişata karşın dünya çapında hala "karışık bir tablo" gördüklerini, geçen hafta DSÖ'ye bildirilen ölü sayılarının Afrika, Amerika ve Batı Pasifik bölgelerinde arttığını belirtti.

G7 ÜLKELERİ AŞI BAĞIŞI ÇAĞRISI

Aşılara en fazla erişimi olan ülkelerde, ileri yaş grupları arasında ölüm oranlarında düşüş gözlemlediklerine işaret eden Ghebreyesus, zengin ülkelere aşı bağışı yapma çağrısını yineledi.Ghebreyesus, dünya genelinde nüfusun yüzde 10'unun eylül sonu, yüzde 30'unun da yıl sonuna kadar aşılanması çağrısında bulunduğunu anımsatarak "Bu hedeflere ulaşmak için eylül ayına kadar ilave 250 milyon doza ihtiyacımız var. Sadece haziran ve temmuz ayları için ise 100 milyon doza ihtiyacımız var. Bu hafta sonu G7'nin liderleri yıllık zirvede bir araya gelecek. G7'yi sadece dozların paylaşılmasını taahhüt etmeye değil, hemen haziran ve temmuz aylarında bu paylaşımı yapmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Öğretmenler yaş sınırı olmaksızın aşılanıyor Öğretmenler yaş sınırı olmaksızın aşılanıyor Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğretmen ve eğitim çalışanlarının aşı randevu sistemlerinin açıldığını açıklamıştı. Randevuların açılmasıyla birlikte, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tüm öğretmen ve eğitim çalışanları için aşılama süreci başladı.

Kolombiya’da sağlık skandalı: 328 ölü “aşılanmış” gösterildi Kolombiya’da sağlık skandalı: 328 ölü “aşılanmış” gösterildi Kolombiya’da Kovid-19’a karşı 328 ölünün aşılanmış olarak kayıtlara geçirildiği ortaya çıktı. Kolombiya medyası skandal hakkında “Kolombiya ölüleri bile aşılıyor” şeklinde yazdı.

 

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber