23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %57
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-22 11:44:36

Dünya basını ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk'tan övgülerle bahsetti

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi olan 'TCG Ufuk'u dünya basınında övgülerle yer aldı. İngiliz savunma basını, TCG Ufuk'la beraber Türkiye'nin savunma ve denizcilik arasında ilk 10 ülke arasına girdiğini yazdı. Fransız medyası ise göz kamaştırıcı özelliklerini tek tek yazdı.

Dünya basını ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk'tan övgülerle bahsetti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk, dünya basınında adından söz ettirmeye devam ediyor. Son olarak İngiliz savunma basını, Türkiye'nin savunma ve denizcilik alanında ilk 10 ülke arasına girdiğini belirtti. Dünyanın en köklü savunma yayın organı olan İngiltere menşeli Jane's Defense başta olmak üzere birçok ülkenin basını milli gelirle üretilen TCG Ufuk'u kaleme aldı. 

Fransız denizcilik yayını “Navalnews” TCG Ufuk’un denizlere indirilmesini birinci sayfadan vererek özelliklerini tek tek anlattı. Yayımlanan haberde, TCG Ufuk için şu ifadelere yer verildi:

"TCG UFUK zorlu iklim ve deniz şartlarında açık denizde 45 günlük görev sürelerini rahatlıkla tamamlayabiliyor. Sofistike bir radar sistemine sahip olan Türk gemisi helikopter pistine sahip ve bu pist 10 ton sınıfı büyük helikopeterlerin iniş ve kalkışına izin verebiliyor.''

''BÖYLESİNE BİR GEMİYE SAHİP 10 ÜLKEDEN BİRİ''

İngiltere merkezli Jane's Defense'de ise "Türkiye'nin ilk istihbarat toplama gemisi olan TCG Ufuk (A-591) İstanbul, Tuzla'daki tersaneden resmi olarak denize indirilerek hizmete sokuldu" ifadeleri yer aldı. Yayımlanan haberde gemini özelliklerinden de bahsedildi.

Aselsan vurgusuna dikkat çekilen haberde, "Geminin kumanda kontrol, elektronik, test ve eğitim sistem donanımları Aselsan tarafından sağlanırken Havelsan da gelişmiş savaş sistemi, gemi data dağıtım sistemi, entegre bilgisi sistemi, CCTV sistemi ve mesaj operasyon sistemlerini geliştirdi." denildi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua da geniş yer ayırdığı haberde "Türkiye böylesine bir gemiye sahip dünyadaki 10 ülkeden birisi oldu. Türkiye bu gemiyi ulusal savaş gemisi programı kapsamında inşa etti" ifadelerine yer verildi.

Etiketler