23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-18 15:53:22

Dünyanın en iyi çorbaları arasında Türk lezzeti de var

Amerika Birleşik Devletleri'nde yayın organı CNN, dünyanın en iyi çorbalarını sıraladı. Listede Türk mutfağından da bir lezzet var.

Dünyanın en iyi çorbaları arasında Türk lezzeti de var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Her sene CNN Travel tarafından yapılan değerlendirmelerde bu sene Türk mutfağından da bir lezzet yer aldı. Dünyanın en iyi çorbaları listelendi ve yayla çorbası ilk 20'de yer aldı. Janet Clarkson'ın "Çorba: Küresel Bir Tarih" isimli kitabına atıfla, çorbanın dünya toplumlarının ilk çağlardan bu tarafa vazgeçilmez bir gıda çeşidi olduğuna vurgu yapıldı.

Dünyanın en iyi 20 çorbası arasında gösterilen Türk çorbasının görselinin altında, "Yayla çorbası, tıbbın ve çorbanın birbirinden ayrı düşünülmediği bir zamandan bahsediyor." ifadeleri yer aldı.

KIŞ HASTALIKLARINA ÖNLEM: YAYLA ÇORBASI

Yayla çorbasının kış hastalıklarına önlem olarak içildiği belirtildi. Ayrıca değerlendirmede, haşlanmış pirinç veya arpa kullanılan çorbaya eklenecek bir parça kuru nanenin, yoğurdun hafif aromasını dengelemeye yardımcı olacağı ve taze pide ile servis yapılması gerektiği gibi detaylar da yer aldı.

Amerikan yayın organı, Nijerya'nın "banga", Vietnam'ın "beef pho" ve Ukrayna'nın "boş" isimli çorbalarını da en iyi çorbalar arasında gösterdi.

CNN Travel, 2021'deki değerlendirmesinde de yayla çorbasını en iyi ilk 20 listesine almıştı. 

Etiketler