Tarih : 04.10.2021 - 13:16 Yorum : 0

Dünyanın en prestijli ödülü sahiplerini buluyor! Nobel Tıp Ödülü’nü kim kazandı?

Dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan Nobel Ödülleri sahiplerini buluyor. Bir hafta boyunca her gün farklı kategorilerde kazananı açıklanacak olan Nobel Ödülleri’nde bugün ilk sahipler açıklandı. İşte detaylar.

Dünyanın en prestijli ödülü sahiplerini buluyor! Nobel Tıp Ödülü’nü kim kazandı?

Dünya üzerinde çok sayıda kategoride, kendi alanlarında önemli isimlerin değerlendirilmekte olduğu Nobel Ödülleri, bu yıl da sahiplerini bulmaya başladı. Her gün bir kategori olmak üzere tek tek açıklanacak olan ödül sahipleri, dünyada kendi alanında önemli başarılara imza atmış isimlerden seçilmekte. Bugün ilki verilen ödülün Tıp ayağını iki isim temsil ediyor. Nobel Tıp Ödülü’nü David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı. İki önemli bilim insanının Somatosensoriyel sistem konusunda yapmış oldukları çalışma, dünyanın en prestijli ödülünü alma hakkı kazandırdı.

DAVİD JULİUS KİMDİR?

4 Kasım 1955 Amerika doğumlu David Juluis, lisans eğitimini Massachusetts Institute of Technology üniversitesinde 1977’de tamamladı. 1984 yılında California Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı.

1997’de Lulius Laboratuvarı’nda acı bibere keskin ve yakıcı tadı veren capsaicin maddesini tespit etti. Bu sayede TRPV1’i tespit ederek ağrı duyusunun moleküler mekanizmaları üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. California Üniversitesi’nde Profesör olan Julius, Yaşam Bilimleri ve Tıp alanında 2010 yılında Shaw Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. 2020 Breakthrough Ödülü’nü de alan David Julius, 2021 Nobel Ödülleri’nde Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmıştır.

ARDEM PATAPOUTİAN KİMDİR?

1967 Beyrut doğumlu olan Ardem Patapoutian, Ermeni asıllı Amerikalı moleküler biyologtur. Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde başlayan eğitimine California Üniversitesi’nde devam etti. Lisans ve doktora eğitimlerini California’da tamamlayan Patapoutian, doktora sonrasında araştırmacı olarak California Üniversitesi’nde kaldı. 2000 – 2014 yılları arasında Novartis Araştırma Vakfı için ek araştırmacı olarak aktif görev aldı. 2014’ten itibaren Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev almaktadır.

2021 Nobel Ödüllerinde Nobel Tıp Ödülü’nü David Julius’la paylaşmaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber