22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %39
Rüzgar 1.92 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-11-14 14:39:47

Ekvador'daki cezaevi isyanında bilanço arttı

Ekvador'un liman kenti Guayaquil'da bulunan, ülkenin en büyük hapishanesi olan Litoral'de çıkan isyanda hayatını kaybedenlerin sayısı 68'e yükseldi.

Ekvador'daki cezaevi isyanında bilanço arttı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ekvador'un Litoral Hapishanesi'nde silahlı çete üyeleri arasında kavga çıktı. Bir grup mahkumun ateş açmasıyla başlayan kavga bir süre sonra cezaevi isyanına dönüştü. Silah sesleri yükseldikçe bilanço arttı. Olaylarda 68 kişi hayatını kaybederken, 25 kişi de yaralandı. 

Eylül ayında da benzer bir isyanın yaşandığı hapishaneye giren polis, yüzlerce silah, patlayıcı madde ele geçirdi. Son olayın ardından hapishanede görevlendirilen kolluk güçlerinin sayısı artırıldı.

Guayas Valisi Pablo Arosemena, konuya ilişkin açıklamasında hapishanede 700 mahkumun bulunduğunu söyledi. Devlet Başkanı Guillermo Lasso ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden mahkumların ailelerine başsağlığı diledi.

EYLÜL AYINDAKİ İSYAN

Litoral Hapishanesi’nde geçtiğimiz eylül ayının sonlarında çıkan isyanda 119 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Ekvador’da hapishane sistemine ilişkin sorunlar gündeme gelmiş, Devlet Başkanı Guillermo Lasso ülkedeki tüm cezaevlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

OHAL’in bitmesine 2 hafta kalmasına rağmen mahkum ölümlerinin devam ettiği ülkede, son olarak geçtiğimiz ekim ayında aynı cezaevinde 4 mahkum asılmış halde bulunmuştu.

Etiketler