Tgrt Haber
28 Ekim 2023 15:48 - Güncelleme : 28 Ekim 2023 16:06

Elon Musk 'Gazze'ye Starlink' çağrılarına sessiz kalamadı: Uydular Filistin'de aktif edilecek

SpaceX'in sahibi Elon Musk, sosyal medyada başlatılan 'StarlinkforGaza' kampanyasına sessiz kalamadı ve uyduların Gazze üzerine yönlendirileceğini açıkladı.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Elon Musk 'Gazze'ye Starlink' çağrılarına sessiz kalamadı: Uydular Filistin'de aktif edilecek
Gazze, Uydu, Filistin, İsrail, Savaş

İsrail-Hamas savaşı 22. gününde de tüm şiddetiyle sürüyor. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 3 bin 595'i çocuk olmak üzere 7 bin 703 Filistinli hayatını kaybetti. Dün gece saatlerinde çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye en yoğun bombardıman gerçekleştirildi. İsrail ordusunun saldırıları sonrası Gazze'deki tüm telefon ve internet hizmetleri de kesildi. Gazze'deki 2 milyon kişiden haber alınamazken, tüm dünya ayağa kalktı.

İsrail'in saldırılarının ardından iletişimin koptuğu Gazze için SpaceX'in sahibi Elon Musk'a milyonlarca kişi sosyal medyadan '#StarlinkforGaza' etiketiyle çağrıda bulunmuştu. Elon Musk'tan çağrılara sessiz kalamadı ve Starlink internet uydularının Gazze üzerine yönlendirileceğini açıkladı

Elon Musk 'Gazze'ye Starlink' çağrılarına sessiz kalamadı: Uydular Filistin'de aktif edilecek

STARLİNK, GAZZE'YE YÖNLEDİRİLECEK

Sosyal medya devi X'in de sahibi olan Musk, yorum olarak yaptığı açıklamada, "Starlink, Gazze'deki uluslararası kabul görmüş yardım kuruluşlarıyla bağlantıyı destekleyecek" ifadesini kullandı. Böylece Musk, Starlink'in Gazze'deki Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası tanınmış yardım kuruluşlarına internet erişimi sağlayacağını resmen duyurmuş oldu.

İSRAİL-HAMAS SAVAŞINDA SON DURUM

İsrail-Hamas savaşı tüm şiddetiyle devam ediyor. Düzenlenen saldırılarda şimdiye dek bin 400 İsrailli, Gazze Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre 3 bin 595'i çocuk olmak üzere 7 bin 703 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Mark Regev, "Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak" dedi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi sınırına yönelik operasyonun, "resmi bir kara harekatı olmadığını" açıklanırken; Gazze'ye ilaç, yiyeyecek ve su taşıyan yardım kamyonlarının girişine izin verileceği bilgisi de paylaşıldı. Öte yandan Gazze Şeridi ile iletişimin kesildiği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan açıklamada "Gazze'deki personelimiz, sağlık tesisleri, ortaklarımızla bağlantımızı kaybettik. İnsani yardımın sağlanmasını talep ediyoruz" denildi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...