Tarih : 03.06.2021 - 14:57 Yorum : 0

Elon Musk'a Almanya'da yatırım freni: BMW, Mercedes varken açtırmayız

Tesla'nın Berlin'de büyük bir fabrika inşa etmesine çevreci örgütler tepki gösteriyor.

Elon Musk'a Almanya'da yatırım freni: BMW, Mercedes varken açtırmayız

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Almanya'da kuracağı fabrikada üretime başlama planları yapıyor.

10 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Fabrikada yılda 500 bin elektrikli araç üretmek isteyen şirket, ayrıca 10 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak.

Normal şartlarda bu yıl 1 Temmuz’da açılmayı planlayan fabrika son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen olaylar nedeniyle açılış tarihi yıl sonuna ertelendi.

ÇEVRECİLERDEN SERT TEPKİ

Tesla’nın yaklaşık 92 hektarlık ormanlık bölgeyi de kapsayacak şekilde büyük bir fabrika inşa etmesine çevreci örgütler sert tepki gösteriyor.

Doğal Alanı Koruma Birliği (NABU) Brandenburg Eyalet Müdürü Christiane Schröder, yaklaşık 130 adet futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlık alanda fabrika inşa edilmesini eleştirerek, "Bölgede çevreye karşı yapılan somut muameleye karşıyız. Bu yatırımı daha iyi yapabilirsiniz ve özellikle Tesla çevreci bir şirket olduğunu söylüyor ve çözümün bir parçası olacağını söylüyor. Ama şimdi onlar daha çok sorunların bir parçası." dedi.

300 HEKTARLIK DEVASA BİR ALAN

Berlin'in 50 kilometre doğusunda yer alan Tesla fabrikasının durdurulması için mahkemeye de başvurduklarını kaydeden Schröder, "NABU olarak çoğunlukla finansal çıkarlara karşı canlı türlerinin bir tür avukatı olmaya çalışıyoruz. Almanya’da Tesla fabrikası için farklı bir yol izlendi. Aslında sadece birkaç ağaç değil, 300 hektarlık devasa bir alan bunun 92 hektarı ormanlık alan.
Geçen yıl şubat ayında ilk adımda bu alanın Tesla’ya satışı için başka bir çevreci örgüt ile mahkemeye başvurduk. Bu fabrikayı kurmak için yasal bir izin yoktu. Yani sadece ön izinler vardı, nihai izin değildi. Süreç devam ediyor." dedi.

ŞİMDİYE KADAR BU DEVASA ALAN KİMSE İÇİN AYRILMADI

Almanya’da endüstriyel kalkınma için çevre üzerinde değişiklik yapılan birkaç vaka olduğunu anlatan Schröder, ancak şimdiye kadar Tesla’ya ayrılan alan kadar bu denli devasa bir ormanlık alanın kimse için ayrılmadığını belirtti.

Schröder, içme suyu koruma bölgesindeki fabrikaya izin veren Brandenburg Çevre Bakanlığı'na da sitem ederek şunları söyledi: "Şu anda betonla kaplanmış devasa bir alan var. Yağmur toprağa gidiyor ve yeni yer altı suları oluşturuyor. Söz konusu alanda bu döngünün olmaması bir sorun olabilir.

Diğer nokta, fabrikanın kendisinin çok fazla suya ihtiyacı var ve özellikle o bölgede o kadar su kaynağına sahip değiliz. Kimyasallar bulaşmış suları içmek için kullanamazsınız.

Bu nedenle, neler yapabileceğinizi ve ne kadar su alabileceğinizi yakından incelemelisiniz ve bu büyük bir sorun olabilir ve fabrikaya çok yakın bir Avrupa koruma alanı var.

Flora Fauna habitat alanı ve bu kritik derecede tehlikede, çok fazla suya ve yüksek bir yeraltı suyu seviyesine ihtiyacı var. Fabrika bunları engelliyor." ifadelerini kullandı.

Elon Musk: Mars'a gitmezsek öleceğiz Elon Musk: Mars'a gitmezsek öleceğiz Ünlü iş adamı Elon Musk, mars hakkında yaptığı açıklama ile dikkatleri yine üzerine çekti. Musk, insanlığın hemen Mars’a gitmezse yok olma riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Elon Musk, Bitcoin ile Tesla satışını durdurdu Elon Musk, Bitcoin ile Tesla satışını durdurdu Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Bitcoin ile Tesla satışını durdurduklarını açıkladı

ABD’de sürücüsüz Tesla aracı kaza yaptı: 2 ölü ABD’de sürücüsüz Tesla aracı kaza yaptı: 2 ölü ABD’de sürücüsüz bir Tesla aracının ağaca çarpması sonucu araçta bulunan 2 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak : AA
Etiketler : Elon Musk Tesla
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber