2021-11-04 09:22:06

Emmanuel Macron'dan Angela Merkel'e onur nişanı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'e veda için gittiği Fransa'da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkenin en üst düzey nişanı olan ''Legion d'Honneur'' yani onur nişanını hediye etti.

Emmanuel Macron'dan Angela Merkel'e onur nişanı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görevini bırakmadan önce çıktığı veda ziyareti için Fransa'ya gitti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron, Merkel'i Beaune kentinde eşi Joachim Sauer ile ağırladı. Burada halkla selamlaşan Macron ve Merkel, ardından Vougeot Şatosu'na geçti.

Macron, onuruna yemek verdiği Merkel'e "Legion d'Honneur" onur nişanını takdim etti. Burada konuşma yapan Macron, bu onur nişanının Avrupa için yaptıklarını takdir etmek için Merkel'e verildiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Şansölye olduğundan bu yana Fransa seni tanıdı. Jacques Chirac döneminde ilk yıllarınızdı. Cumhurbaşkanı Sarkozy ile ekonomik kriz ile karşı karşıya kaldınız. Cumhurbaşkanı Hollande ile terör saldırıları ile göç krizi ile mücadele ettiniz. Ve beraber salgını yaşadık ve Avrupa'yı birçok konuda ileri taşımaya çalıştık."

MACRON'DAN MERKEL'E TEŞEKKÜR

Merkel'in birçok krizde Avrupa'da birleştirici rol oynadığını kaydeden Macron, Merkel'e hitaben, "Bana çok şey öğrettiğin için teşekkür ederim. Her şeyi sarsmak isteyen bu hırslı genç başkanı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Sabrınız ve bana karşı gösterdiğiniz hoşgörü için teşekkür ederim." dedi.

Macron, Merkel ile Avrupa için birçok şey yaptıklarını aktardı.

Etiketler