21˚
İstanbul
21˚
parçalı bulutlu
Nem %56
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-25 06:32:42

Ermenistan ve İsrail’le ilişkilerde yeni dönem

Türkiye ile Ermenistan ve İsrail ilişkilerinde yeni bir döneme giriliyor. Ermenistan’la uçak seferleri başlatılacak, sınır illeri turistik merkez hâline gelecek. İsrail’le ise 13 yıl sonra iki ülkenin dışişleri bakanları bir araya geldi, karşılıklı büyükelçi tayinleri de gündemde yer alıyor.

Ermenistan ve İsrail’le ilişkilerde yeni dönem
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ankara, Körfez ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Ermenistan'la ilişkilerde atılacak adımların planlamasını yapıyor. Buna göre sınırdaki iller, Ermeniler açısından turistik merkezler hâline getirilecek. Ermeniler için önemli olan bazı tarihî yapılar restore edilecek. Diasporanın baskısının kırılması amacıyla ticaret kapıları açık tutulacak. İsrail ile alt düzeyde başlatılan ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki temaslar hızlandırıldı. İlk olarak karşılıklı olarak büyükelçiler görevlendirilecek. Yahudi tarihi üzerinde akademik çalışmaları bulunan ve iyi derecede İbranice bilen Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ufuk Ulutaş’ın büyükelçi olarak atanacağı belirtildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Türkiye’nin dış politikada Körfez ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Ermenistan’la ilişkilerde başlattığı yeni dönemde atılacak adımların planlaması yapılıyor. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantılarda bu ülkelerle yürütülecek ilişkilerin takvimi ve çerçevesi üzerinde değerlendirmeler yapıldığı öğrenildi. Dış politikada ‘pozitif gündem’ stratejisi kapsamında Libya, Mısır, Birleşik Arap Emîrlikleri ve Suudi Arabistan’la ilişkilerde atılacak adımlar belirlendi. Ermenistan ve İsrail konusunda da ayrı ayrı değerlendirmeler yapıldı. Buna göre, Ermenistan’la ilk etapta karşılıklı uçak seferleri başlatılacak. Ermenistan’la sınır olan iller, Ermeniler açısından turistik merkezler hâline getirilecek. Yine Ermeniler açısından önemli olan bazı tarihî yapıların restorasyonu gibi konular üzerinde duruluyor. Ermenistan üzerindeki diasporanın baskısının kırılması için ticaret kapılarının açık tutulması da gündeme geldi.

13 YIL SONRA BİR İLK

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde yeni aşamaya geçilmesine yönelik strateji ise Erdoğan’ın İstanbul’daki evinin fotoğrafını çektikleri iddiasıyla gözaltına alınan iki İsrailli turistin serbest bırakılmasıyla hız kazandı. Kasım ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde de, Erdoğan ile Herzog arasında yeni bir görüşme yapılmış ve Erdoğan Herzog’a annesinin vefatı nedeniyle başsağlığı dilemişti. Alt düzeyde iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki temaslar da bu süreçte hızlandırıldı. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. On üç yıl sonra iki ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılan bu görüşme İsrail’de de büyük yankı uyandırdı. Dışişleri bakanları arasındaki görüşmenin yanı sıra alt düzeyde de iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki temaslar bu süreçte hızlandırıldı. Ayrıca İsrail ile Türkiye’nin karşılıklı büyükelçi tayinleri de gündeme geldi. Bu doğrultuda Orta Doğu siyaseti ve Yahudi tarihi üzerinde akademik çalışmaları bulunan ve iyi derecede İbranice bilen Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ufuk Ulutaş’ın İsrail’e büyükelçi olarak tayin edileceği belirtildi. Ulutaş’ın isminin İsrail’e bildirildiği ve onay aldığı ifade ediliyor. Aynı şekilde İsrail’in de Türkiye’ye tayin edilecek büyükelçinin ismini bildirdiği kaydediliyor

Etiketler