2021-11-13 11:34:03

Ermenistan yine uslu durmuyor! Azerbaycan askerlerine el bombalı saldırı

Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ'ın kültür başkenti Şuşa'da, Azerbaycan ve Rus barış gücü askerlerinin bulunduğu kontrol noktasına bombalı saldırı gerçekleştirildi. Ermeni bir vatandaş tarafından Azerbaycan askerlerinin bulunduğu kısma el bombası atıldı. O anlar güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

Ermenistan yine uslu durmuyor! Azerbaycan askerlerine el bombalı saldırı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ'ın incisi Şuşa'da, Azerbaycan askerlerinin yer aldığı bölüme bir Ermenistan vatandaşı tarafından el bombası atıldı. Bombayı atan kişinin Ermenistan kökenli sivil bir vatandaş olduğu öğrenildi. Yakalanan saldırgan gözaltına alındı.

SALDIRI ANLARI KAMERADA

Azerbaycan'ın Ermenistan işgaline son verdiği Dağlık Karabağ'ın kültür başkenti Şuşa şehri yakınlarında Azerbaycan ve Rus barış gücü askerlerinin bulunduğu kontrol noktasına yerel saatle 07.00 sıralarında saldırı gerçekleştirildi. Güvenlik kamerasına yansıyan saldırı anında, bir kamyonetin kontrol noktasına yanaştığı, araç içerisinden Azerbaycan askerlerinin yer aldığı tarafa el bombası atıldığı görüldü. Ermenistan vatandaşı olduğu belirtilen saldırganın bölgede görev yapan askerler tarafından gözaltına alındığı aktarıldı.

ALİYEV: BARIŞ SÜRECİ İÇİN CİDDİ TEHDİT

Saldırının ardından Azerbaycan askerlerinin Hankendi-Laçın yolunu kapattığı, kimsenin geçişine izin verilmediği ifade edildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığından henüz bir açıklama gelmezken, Azerbaycan İnsan Hakları Komiseri (Ombudsman) Sabine Aliyeva kınama mesajı yayınladı. Aliyeva Twitter sayfasından yaptığı paylaşımda, "Ermenistan'ın Şuşa yakınlarında Azerbaycan askerlerine ve Rus barış güçlerine karşı gerçekleştirdiği terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Bu, bölgedeki barış süreci için ciddi bir tehdittir” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın, Dağlık Karabağ'ı Ermenistan işgalinden kurtarmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bölgede gerginlik tam anlamıyla durulmadı.

3 AZERBAYCAN ASKERİ YARALANDI

Azerbaycan Başsavcılığı ve Azerbaycan İçişleri Bakanlığı tarafından saldırıya yönelik yapılan ortak açıklamada, "13 Kasım yerel saatle 07.12'de Hankendi’den Laçın şehrine doğru ilerleyen 48-MN-048 ER plakalı kamyonda bulunan Ermenistan vatandaşı Norayr Mirzoyan (46), Şuşa şehrinin Daşaltı köyünün yakınlarında görev yapan Azerbaycan ve Rus barış gücü askerlerinin üzerine RQD-5 tipi el bombası atmıştır" denildi.

Saldırıda 3 Azerbaycan askerinin yaralandığı aktarılırken, olayla ilgili Azerbaycan Ceza Kanunu’nun grup şeklinde önceden planlayarak kasten adam öldürmeye teşebbüs, görev başındaki kamu görevlisinin kendisini veya yakın akrabalarını öldürmeye teşebbüs, ateşli silahların, patlayıcıların organize bir grup tarafından yasa dışı temini ve taşınması maddelerince dava açıldığı belirtildi. Olayla ilgili Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturmanın da sürdürüldüğü kaydedildi.

Etiketler