Tgrt Haber
28 Kasım 2023 18:49 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 00:08

Esir takasında 5. gün... Hamas, 11 İsrailli esiri daha teslim etti! İsrail de 33 Filistinli esiri bıraktı

Hamas, varılan mutabakat kapsamında abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki 11 İsrailli esiri Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etti. İsrail ise karşılığında 33 Filistinli esiri serbest bıraktı. İsrail'in 48 gün yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde öldürülen Filistinlilerin sayısı ise 6 bin 150'den fazlası çocuk, 4 bini aşkını kadın olmak üzere 15 bini geçti. Tüm bunlar yaşanırken İsrail'den 7 Ekim itirafı geldi. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail ordusunun 7 Ekim'de başarısız olduğu söyledi. İşte bölgede anbean yaşanan gelişmeler...

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
Hamas, İsrail, Gazze, AB, Savaş, Ateşkes

İsrail-Hamas arasında esir takası devam ediyor... İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’de bulunan 11 İsrailli esirin ülkelerine getirilmek üzere Kızılhaç yetkililerine teslim edildiği belirtildi. Bu gelişmeyle birlikte İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatında şu ana kadar 51 İsrailli serbest bırakılmış oldu.

33 FİLİSTİNLİ'NİN TESLİM EDİLMESİ BEKLENİYOR

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 11 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 33 Filistinli esirin serbest bırakılacağını ifade etti.

Ensari, serbest bırakılacak Filistinli esirlerden 30'nun 18 yaş altı çocuk, 3'nün de kadın olduğunu kaydetti.

İSRAİL'E ULAŞTILAR

Öte yandan ordudan yapılan diğer bir açıklamada, 11 İsrailli esirin ülkelerine ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

HAMAS: 33 ESİRİN LİSTESİNİ ALDIK

Hamas, ilerleyen saatlerde İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması planlanan Filistinli esirlerin listesini aldıklarını duyurdu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, bugün İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması planlanan 3'ü kadın, 30'u çocuk olmak üzere 33 esirin listesinin teslim alındığı belirtildi.

Esir takasında 5. gün... Hamas, 11 İsrailli esiri daha teslim etti! İsrail de 33 Filistinli esiri bıraktı

İşte bölgede yaşanan son gelişmeler:

İSRAİL'DEN 7 EKİM İTİRAFI: GÖRMEZDEN GELİNDİ

00.01: Gazze Şeridi’ndeki insani aranın 5’inci gününde Hamas’ın 10 İsrailli ve 2 Taylandlı esiri serbest bırakmasının ardından, İsrail de 15’i kadın 15’i çocuk olmak üzere toplam 30 Filistinli mahkumu serbest bıraktı. 

22.00: İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı kapsamında İsrail hapishanelerinden 15'i kadın, 15'i çocuk 30 esir serbest bırakıldı.

20.15: Gazze'deki hükümet, İsrail bombardımanında yıkılan evlerin enkazından son 24 saatte 160 naaşın daha çıkarıldığını duyurdu.

18.25: İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail ordusunun 7 Ekim'de başarısız olduğu mesajını yineledi. Ordunun, Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'deki saldırısına ilişkin planları hakkında istihbarat sahibi olduğuna ancak üst düzey subayların astlarının uyarılarını büyük ölçüde görmezden geldiğine ilişkin bazı haberlere ilişkin Halevi, Gazze'ye yönelik saldırılardan sonra her şeyin soruşturulacağını ifade etti.

18.01: Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ve İsrail ordusu, birbirlerini abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde çatışmalara verilen geçici "insani arayı" karşılıklı ihlal etmekle suçladı. Bir noktada Gazze'deki silahlı unsurların İsrail askerlerine ateş açtığı, askerlerin buna karşılık verdiği, bazı askerlerin hafif yaralandığı aktarıldı.

17.30: Birleşmiş Milletler (BM) 7 Ekim'den beri devam eden İsrail-Hamas arasındaki savaşta 234 binden fazla konutun hasar gördüğünü bildirdi. Özellikle İsrail'in yoğun bombardımanlarına maruz kalan Gazze'nin kuzeyinde 46 bin ev tamamen yok edildi.

16.30 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gazze'de tedavi edilmeyen hastalıklarda ölenlerin sayısının, İsrail'in saldırılarında ölenleri geçebileceği uyarısı yaptı. Kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olanların da herhangi bir tedavi almadığı vurgulandı.

15.50: İsrail'e ait insansız hava araçları (İHA) Gazze'nin kuzeyinde görüldü. Al Jazeera, İHA'ların yanı sıra İsrail'in bu sabah sabah Gazze'nin batı ve kuzey bölgelerine topçu ateşi açtığını da bildirdi.

14.15: Üst düzey bir ABD'li yetkili, Gazze'deki siviller için insani yardım taşıyan üç uçağın Mısır'a gideceğini söyledi.

12.00: Gazze’de kurulması öngörülen sahra hastanesinin fizibilite çalışmalarını yapacak teknik heyet bu sabah Mısır üzerinden Gazze’ye intikal etti.

11.07: ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Oakland Kent Konseyi, Gazze'de kalıcı ateşkes çağrısı yapılması için toplanan kent konseylerine dahil oldu.

09.55: Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed el-Ansari, Al Jazeera'ya ülkenin ateşkesin daha da uzatılmasını umduğunu söyledi. El Ensari, "Hamas'tan, önümüzdeki iki gün içinde fazladan 20 rehinenin serbest bırakılacağına dair onay aldık" dedi.

CAN KAYBI 15 BİNİ AŞTI

08.30: Gazze Şeridi'nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk, 4 bini aşkını kadın olmak üzere 15 bini geçti.

08.08: İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarında vurduğu Filistinli hayatını kaybetti.

07.00: İsrail Adalet Bakanlığı, 50 ismin yer aldığı listeyi yayımladı. Filistinli aktivist Ahed Tamimi, İsrail'in 'serbest bırakılmaya uygun' olarak tanımladığı mahkumlar listesine eklediği 50 Filistinli kadından biri oldu. Dünya tarafından "Filistin'in cesur kızı" olarak tanınan ve Filistin direnişinin önemli isimlerinden biri olarak öne çıkıyor. Tamimi geçtiğimiz haftalarda İsrail güçleri tarafından tutuklanmıştı.

06.00: Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın bu hafta İsrail'i ziyaret edeceğini, ABD'nin Gazze'deki geçici ateşkesi daha da uzatmanın ve daha fazla rehineyi serbest bırakmanın bir yolunu bulmayı umduğunu söyledi.

05.05: İsrail, Hamas ile varılan esir takası mutabakatı kapsamında bugün Gazze'den serbest bırakılması beklenen İsrailli esirlerin isim listesini aldığını duyurdu.

03.09: İsrail askerleri, Filistinli esirleri karşılamak üzere Beytunya beldesinde toplananlara göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle müdahale etti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu bir Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

02.46: İsrail hükümeti, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde çatışmalara verilen "insani aranın" uzatılması için iki gün boyunca İsrail hapishanelerinden serbest bırakılacak 50 Filistinli kadın esirin listesini onayladı.

23.47: ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de Hamas ile İsrail arasında daha önce uzlaşılan "insani ara"nın 2 gün daha uzatılması konusunda yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.

33 FİLİNTİNLİ ESİR BIRAKILDI

İsrail, Hamas ile vardığı mutabakat uyarınca hapishanede tuttuğu 33 Filistinli esiri serbest bıraktı.

Salıverilen esirlerden işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayanlar, Uluslararası Kızılhaç Örgütüne ait otobüsle İsrail Ofer Askeri Hapishanesi'nden ayrılarak Ramallah'a gitti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...