Tgrt Haber
09 Şubat 2024 10:36 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 11:14

Everest'i seven dışkısına katlanır! Dağcılar artık temizlemek zorunda

Everest Dağı'na tırmananlar artık kendi dışkılarını temizleyecek. Ana kampa geri getirmek zorunda olan dağcıların dışkıları yok edilmek üzere toplanacak. Bu yeni kural, Everest bölgesindeki çevre kirliliğini önlemek amacıyla uygulanacak.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: TGRT Haber
Everest'i seven dışkısına katlanır! Dağcılar artık temizlemek zorunda
Everest

Nepalli yetkililer tarafından Everest'e tırmanan dağcıların, dağın zirvesine dışkısını yapması yasaklandı. Başlangıç noktası ile zirve arasında yaklaşık üç ton insan dışkısı olduğunu söyleyen Pasang Lhamu bölgesi belediye başkanı, dağcılardan dışkılarını ana kampa geri getirmesini istedi. Alınan kararla birlikte bölgenin temizliğinde önemli bir yol alınmış olunacak.

Belediye başkanı Lhamu, "Kayaların üzerinde insan dışkısı görüldüğü ve bazı dağcıların hastalandığı yönünde şikayetler alıyoruz. Bu kabul edilemez ve imajımızı zedeliyor" açıklamasında bulundu.

Everest'i seven dışkısına katlanır! Dağcılar artık temizlemek zorunda - 1. Resim

DIŞKI TORBALARI SATILACAK

Dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest Dağı'na ve yakındaki Lhotse Dağı'na tırmanacak dağcıların, ana kampta "dönüşlerinde kontrol edilecek" dışkı torbaları satın almaları gerekecek.

'AÇIK TUVALET'

Aşırı soğuk nedeniyle, Everest'te bırakılan dışkılar tamamen yok olmuyor. Bölgedeki bir diğer dağ olanSouth Col'un 'açık tuvalet' lakabını aldı söyleniyor.

Everest'i seven dışkısına katlanır! Dağcılar artık temizlemek zorunda - 2. Resim

HER YIL TEMİZLİK KAMPANYASI DÜZENLENİYOR

Everest'te ve bölgedeki diğer dağlarda çöp büyük bir sorun olmaya devam etse de Nepal ordusu öncülüğünde her yıl düzenlenen temizlik kampanyalarının sayısı da giderek artıyor.

Everest'i seven dışkısına katlanır! Dağcılar artık temizlemek zorunda - 3. Resim

ABD'DEN 8 BİN ADET DIŞKI TORBASI ALINDI

Mart ayında başlayacak tırmanış sezonu için tahminen 400 yabancı dağcı ve 800 destek personeli için ABD'den yaklaşık 8.000 dışkı torbası tedarik edildiği öğrenildi. Bu torbalar, insan dışkısını katılaştıran ve kokusuz hale getiren kimyasallar ve tozlar içeriyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...