Tarih : 07.06.2021 - 09:54 Yorum : 0

Facebook, Filistin paylaşımlarındaki hata için özür diledi

Filistin paylaşımlarını uzun süre engelleyen ya da erişimleri kısıtlayan Facebook, "teknik arıza" savunması yaptı ancak sadece Kanadalı kullanıcılardan özür diledi.

Facebook, Filistin paylaşımlarındaki hata için özür diledi

İşgalci İsrail’in Filistin'e yönelik saldırılarına Facebook gibi sosyal medya platformlarından tepki gösteren kullanıcıların paylaşımları günlerce engellendi. Facebook, Instagram'da da yaşanan engellemeyi 'algoritma hatası' olarak savundu. Ancak sosyal medya devinden sadece Kanadalı kullanıcılar için özel açıklama geldi. Şirket, Kanadalı kullanıcıların Filistin'i destekleyen paylaşımlarında yaşadıkları engelleme için "teknik bir arızadan kaynaklandı" savunması yaptı ve özür diledi.

NİYETİMİZ BU DEĞİLDİ

Facebook Kanada, bazı kullanıcılarının, geçtiğimiz haftalarda Filistin'de yaşanan şiddetle ilgili gönderilerinin kaybolduğu veya görüşlerinin silindiği yönündeki şikayetleri üzerine, açıklama yaptı.
Açıklamada, "Dünyanın dört bir yanındaki hikayeleri de etkileyen bu hata asla olmamalıydı. Önemli olaylara dikkat çekemediklerini hisseden veya bu konuda kasıtlı olarak seslerini bastırıldığını düşünen herkesten çok özür dileriz. Niyetimiz asla bu değildi. Belirli bir topluluğu veya bakış açısını susturmak da istemiyoruz. Politikalarımız, herkese söz hakkı vermek ve onları uygulamalarımızda güvende tutmak için tasarlanmıştır ve bu politikaları kim olursa olsun eşit olarak uygularız" ifadeleri kullanıldı.

Facebook İsrail yanlısı paylaşımlarda sorun yaşanıp yaşanmadığı konusunda ise bilgi vermedi.

GAZZE'DE SALDIRILARDA 254 KİŞİ ŞEHİT OLDU

İşgalci İsrail askerlerinin geçen ay sonunda Mescid-i Aksa ve sonrasında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 67'si çocuk, 39'u kadın olmak üzere toplam 254 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Sosyal medya kullanıcıları da tüm engellemelere rağmen, paylaşımları ile Filistin'de yaşananlara tepki gösterirken, dünyanın sivil katliamı görmesini sağlamışlardı. Türkiye'nin de aralarında olduğu birçok ülkede Facebook ve Instagram'dan Filistin'e destek paylaşımları engellemelerle karşılaşmıştı.

Facebook gibi sosyal medya sitelerinde yüz binlerce takipçisi olan ünlüler, bir süredir Filistin yanlısı paylaşımlarında engellemeler olduğunu duyurmuşlardı.

Facebook ve Instagram'dan Donald Trump'a yasak Facebook ve Instagram'dan Donald Trump'a yasak Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Facebook ve Instagram hesapları 7 Ocak 2023 tarihine kadar yasaklandı. Trump karara "75 milyon kişiye ve 2020’deki hileli başkanlık seçimlerinde bize oy veren daha birçoğuna hakarettir” sözleriyle tepki gösterdi.

Eşinin Facebook hesabına giren kadına ceza Eşinin Facebook hesabına giren kadına ceza Boşanma aşamasındaki kocasının sosyal medya hesabına girerek yazışmalarını kendi mail adresine gönderen kadının “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçundan cezalandırılmasına hükmedildi.  

Facebook'tan koronavirüs paylaşımları kararı Facebook'tan koronavirüs paylaşımları kararı Sosyal medya platformu Facebook, koronavirüsün insan yapımı olduğuna yönelik paylaşımlara getirdiği yasağı kaldırdı

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber