• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1114
 • up
  USD
  7.2563
 • up
  EURO
  8.5572
 • up
  GBP
  9.5148
 • up
  Altın
  454.031
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 03.12.2013 - 15:03 Yorum : 0

Filipinler'de yüzler yeniden gülüyor

Filipinler'in Tacloban kentinde can ve mal kaybına yol açan tayfunun hemen sonrasında bölgeye ulaşan Türk Kızılayının yardımlarıyla yaralar sarılıyor.

Filipinler'de yüzler yeniden gülüyor

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, tayfunun hemen ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığındaki heyetle, 550 çadır, 550 mutfak seti ve 5 bin 125 battaniyeden oluşan yardımlar bölgeye ulaştırıldı. Çalışmalarını AFAD ve TİKA ile koordineli gerçekleştiren Türk Kızılayı, Filipinler Kızılhaçı ile de bölgede yapılacak yardım dağıtımlarını planladı.Yerleşim birimlerinin tamamı yaşanılamaz hale gelen Filipinler'in Tacloban kentine ilk ulaşan uluslararası yardım kuruluşlarından biri de Türk Kızılayı oldu. Yerelden temin edilen gıda malzemeleri, henüz hiçbir kuruluşun yardım elini uzatamadığı Mayorga'daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
Tayfunun oluşturduğu zor koşullarda hayata tutunmaya çalışan 70 bin afetzedenin karnı, Türk Kızılayının yardımları sayesinde doydu. Yerel tüketim alışkanlıkları göz önünde bulundurularak hazırlanan 14 bin gıda kolisi, ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi. Türkiye'nin yardımseverliğiyle tanışan Filipinliler, binlerce kilometre öteden uzanan yardım elinin şaşkınlığını ve mutluluğunu bir arada yaşadı. Kızılhaç Bölge Koordinatörü Jennifer Chico, bölgenin tayfundan en çok etkilenen ikinci nokta olmasına rağmen uluslararası yardım kuruluşlarının Tacloban şehir merkezine yoğunlaştığını, Mayorga'da açlıkla mücadele eden insanların imdadına kapsamlı dağıtım organizasyonuyla ilk yetişen ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Bölge insanının şimdiye kadar Türkiye'yi yeterince tanımadığını belirten Chico, Türk halkının yardımlarını bölgeye ulaştırdığı için Türk Kızılayına teşekkür etti. Mayorga'da Türk Kızılayı ile yüzü gülenlerden Maria Andrehandes, tayfunun yaralarını tek başlarına sarmanın imkanı olmadığını, özellikle açlıkla mücadele edemediklerini kaydetti. Andrehandes, "Yardım kamyonları önümüzden gelip gitti. İçinde gıda malzemesi olduğunu biliyorduk. Günlerce bize de yardım gelir diye bekledik. Tanımadığımız bir ülkeden bu yardım geldi. Türkiye ile Filipinler arasındaki mesafeyi duyunca inanamadım. Dünyanın çok uzak yerinde bizleri düşünen birilerinin olması ne güzel. Ailem ve Filipinliler adına Türkiye'ye teşekkür ediyorum. İnsanlarımız Türk Kızılayı ve Türkiye'yi bundan sonra unutmayacak" ifadesini kullandı. Tayfunda yaralanan insanların tedavi edildiği Ormoc Bölge Hastanesi yetkilileriyle görüşen Türk Kızılayı ekibi, yerelden temin edilen hijyen malzemelerini hastane yönetimine teslim etti. Hastanelere ilaç, tıbbi cihaz ve her türlü tıbbı malzeme yardımı konusunda planlama ve tedarik çalışmaları sürüyor. Ormoc Bölge Hastanesi Başhekimi Maria Dilara, tayfunun etkili olduğu bölgelerden binlerce yaralının çevre illerdeki hastanelere sevk edildiğini, binlercesinin ise bulundukları bölgede zor şatlarda tedavi edilmeye çalışıldığını bildirdi. Dilara, bölgedeki hastanelerin tamamının ağır hasarlı olduğunu, yaralılara tam anlamıyla hizmet verilemediğini belirtti. Özellikle çocukların bu durumdan daha fazla etkilendiğini ifade eden Dilara, tüm dünyayı yardıma çağırdı. Türk Kızılayının bölgedeki insani yardım çalışmaları aralıksız sürüyor. Hayırseverler, Türk Kızılayının 168 Çağrı Merkezi, "www.kizilay.org.tr" veya 2868 SMS bağış hattını kullanarak, yardımlarını bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliyor.

 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber