Tgrt Haber
11 Şubat 2024 23:32 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 23:43

Finlandiya'da yeni dönem: Stubb cumhurbaşkanı seçildi!

İlk turda heyecan oluşturan Finlandiya cumhurbaşkanlığı seçimleri, bugün ikinci tur oylama ile sona erdi. Resmi olmayan sonuçlara göre, eski Başbakan Alexander Stubb oyların yüzde 51,6'sını alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Finlandiya'da yeni dönem: Stubb cumhurbaşkanı seçildi!
Seçim

Finlandiya’nın yeni Cumhurbaşkanı Alexander Stubb oldu. Stubb'ın en yakın rakibi Yeşiller Partisi'nden Pekka Haavisto ise oyların yüzde 48,4'ünü alarak ikinci sırada yer aldı. Oyların yüzde 99,7'sinin sayılmasının ardından Stubb'ın zaferi kesinleşti.

Finlandiya'da yeni dönem: Stubb cumhurbaşkanı seçildi! - 1. Resim

“MİNNETTARIM”

Stubb yaptığı açıklamada, seçim zaferini hayatının "en büyük onuru" olarak nitelendirerek, "Finlandiya’nın cumhurbaşkanı olarak hizmet edebileceğim için son derece mutlu ve minnettarım" dedi.

Stubb’ın rakibi olan eski Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise oyların yüzde 48,4’ünü aldı. Haavisto yaptığı açıklamada, Stubb'ı "Finlandiya'nın 13. cumhurbaşkanı" olarak tebrik ederek, “Finlandiya'nın iyi bir cumhurbaşkanına sahip olduğuna inanıyorum. Alexander Stubb bu iş için deneyimli ve yetkin bir kişi. Daha fazla gevezelik yok" dedi.

Finlandiya'da yeni dönem: Stubb cumhurbaşkanı seçildi! - 2. Resim

“NÜKLEER SİLAH BARIŞIN GARANTİSİDİR”

Avrupa yanlısı ve Rusya'ya karşı sert bir tutum sergileyen güçlü bir Ukrayna destekçisi olan Stubb, nükleer silahların Finlandiya toprakları üzerinden nakledilmesine izin verilmesi ve bazı NATO birliklerinin Finlandiya'da kalıcı olarak konuşlandırılması gibi NATO ile işbirliğinden yana bir tutum sergilerken, nükleer silahların Finlandiya'da depolanmasını ise desteklemiyor. Stubb katıldığı bir programda, "Bazen nükleer silah barışın garantisidir" demişti.

28 Ocak'taki ilk turda Stubb oyların yüzde 27,2’sini, Haavisto ise yüzde 25,8’ini almıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...