• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  88662
 • up
  USD
  6.5725
 • up
  EURO
  7.2495
 • up
  GBP
  8.1615
 • up
  Altın
  342.291
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 09.01.2015 - 16:31 Yorum : 0

Fransa'da rehine krizi! Dünya bu operasyonu canlı izledi

Polis, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo katliamının zanlılarını Fransa'da bir fabrikada kıstırdı. Dergiye saldırı düzenleyen saldırganlar bir kişi rehin aldı. Fransız Polisi ile zanlılar arasında rehine pazarlığı yaşanıyor.

Fransa'da rehine krizi! Dünya bu operasyonu canlı izledi

Polis, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo katliamının zanlılarını Fransa'da bir fabrikada kıstırdı. Dergiye saldırı düzenleyen saldırganlar bir kişiyi rehin aldı. Fransız Polisi ile zanlılar arasında rehine pazarlığı yaşanıyor. Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiğinden şüphelenilen Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin, Paris'in kuzeydoğusundaki Dammartin-en-Goele yakınlarında yanlarında bir rehineyle birlikte polisten kaçtıkları bildiriliyor. Bölgeden kısa bir süre önce de silah seslerinin duyulduğu haberleri gelmişti.  Charlie Hebdo saldırısını düzenlediğinden şüphelenilen Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin aynı bölgede Peugeot marka bir aracı gasp ettikleri öne sürüldü.
Fransız Polisi ile Kanlı dergi baskınının saldırganları arasında rehine pazarlığı yaşanıyor. Saldırganların elinde bir kişi rehin bulunuyor.
Paris Savcılığı: 'Çatışmada ölü olduğu bilgisi doğru değil' açıklamasında bulundu.
İçişleri Bakanı Dammartin-en-Goele'de şüphelileri bir fabrika binasında sıkıştırdıklarını açıklandı. Saldırganların saklandıkları fabrikada bir kişiyi rehin aldığı iddia ediliyor.
İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

Sabah saatlerinde iki kişinin silah zoruyla Peugeot 206 marka gri renkli bir aracı çalarak Dammartin yönüne gittiği ihbarında bulunuldu. Otomobili çalanların Paris saldırısını yapan zanlılar olduğu söylenmesi üzerine polis ile şüpheliler arasında yakın temas sağlandı. Şüphelilerin gittiği bölgeden silah seslerinin geldiği bildiriliyor. Saldırganların kaç kişiyi rehin alındığı bilinmiyor. Şüphelilerin Paris saldırısını yapan Kouchi kardeşler olduğu konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fransız polisi ve jandarması ile rehin alan saldırganlar arasında kovalamaca devam ediyor.
- 90,000 polis ve asker yakalama operasyonuna katılıyor
- Kouachi kardeşler ABD'ye 'uçamazlar' listesinde olduğu ortaya çıktı
- İngiltere istihbarat teşkilatı başkanı, Paris olayı ile ilgili daha büyük güçleri göreve çağırdı
- Zanlıların yanında roketatar taşıdışı ileri sürüldü
Hollande'den ilk açıklama, 'Başka saldırılar olabilir'
İçişleri Bakanlığı'nda açıklama yapan Hollande konuşmasında özellikle güvenlik vurgusu yaptı.  'Unutmayın bir hukuk devletinde yaşıyoruz' diyen Hollande Avrupa'dan gelen destekler için de teşekkür etti.  İşte o konuşmadan satır başları...
"Ülkemize karşı tehditler arıyor. Geçtiğimiz bir kaç ay içerisinde bir takım saldırılar önlendi. Şunu da biliyoruz, her an her şey olabilir. Her şeyi vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacak şekilde çözmeye çalışıyoruz. Önemli olan güvenlik. Bütün bakanlar çalışıyorlar. Devletin işler olduğunuz, riskler karşısında güvenliğin temin edilmesi için çalışıyorlar. Güvenlik seviyesi tedbirleri en üst düzeye çıkarıldı.
"BİR ARADA DURMALIYIZ"
Unutmayın ki bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Bu süreçte bir arada durmalıyız. Bu saldırıların önüne geçebilmek için çalışıyoruz. Benzeri saldırılar olabilir.İstihbarat servislerimiz çalışıyor. Güvenlik güçleri görev başında sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Ülkenin 4 bir yanında düzenlenen gösterilerin de güvenliğini sağlamalıyız. Bütün vatandaşlarımız bu gösterilere katılmalı ama biz onların güvenliğini sağlamak durumundayız. Pazar günü de büyük bir gösteri olacak. Bu arada karar vatandaşların katılıp katılmamak konusunda. Paris'te ve bütün Fransa'da gösterilerin olacağını biliyoruz. Köylerde ve kasabalarda bile gösteriler olacak. Biz de güvenliği sağlayacağız.

"BUNU DA ATLATACAĞIZ"

Son olarak uluslararası alanda dayanışma gördük. Avrupalı dostlarımız bizim yanımızda oldu. Bu ülkelerde de bir takım saldırılar olduğunda da Fransa onların yanında olmuştu.Fransa güçlü bir devlettir. Fransa'nın devleti her zaman ülke çıkarları için çalışmaktadır .Fransa'nın değerleri ve prensipleri her zaman bir takım zorluklar yaşamıştır ve bunun üstesinden gelmiştir. Güvenim tam, ülkemiz bu sorunu da atlatacak"


 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber