Tarih : 17.06.2021 - 12:04 Yorum : 0

Fransa'dan Türkiye kararı: Seyahat uyarısı kalktı

Fransa, yeni tip koronavirüs salgınını önlemek amacıyla seyahat kısıtlaması getirdiği "kırmızı ülkeler" listesinden Türkiye'yi çıkardı.

Fransa'dan Türkiye kararı: Seyahat uyarısı kalktı

Fransa yüksek vaka sayıları nedeniyle "riskli ülke" olarak değerlendirdiği Türkiye'yi, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine dahil etti.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sağladıkları bilgiler sonucunda Türkiye'nin, Fransa'nın seyahat kısıtlamaları listesinde kırmızdan turuncuya geçtiğini bildirdi.

Onaner, "Tüm seyahat edeceklere sağlıklı ve güzel tatiller dilerim." değerlendirmesinde bulundu. Böylece Türkiye'den Fransa'ya seyahat edecek yolcular için 10 gün zorunlu karantina uygulaması kalktı.

Fransa, salgının durumu açısından ülkeleri yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere 3 ayrı listede değerlendiriyor. Yeşil listede bulunan ülkelerde virüsün aktif şekilde yayılmadığı ve Kovid-19'un varyantlarının endişe oluşturmadığını, turuncu listedeki ülkelerde Kovid-19'un aktif şekilde yayıldığı ancak kontrol altında tutulduğu, kırmızı listedeki ülkelerde ise virüsün aktif şekilde yayılmakla beraber varyantlarının endişe verici olduğu kabul ediliyor.

Yeşil listede bulunan ülkelerden gelenlere seyahat kısıtlaması uygulanmıyor. Bu listedeki ülkelerden Fransa'ya giriş yapmak isteyen yolculardan Kovid-19 aşısı olmadığı takdirde sadece test isteniyor.

AŞI OLMAYANLAR İÇİN ŞARTLAR

Turuncu listede yer alan ülkelerden Fransa'ya gelmek isteyen ve Kovid-19 aşısı vurulan kişiler, ülkeye giriş için zorunlu sebep belirtmesine gerek bulunmuyor ancak negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor. Kişi aşılanmadıysa Fransa'ya girişte zorunlu seyahat sebeplerinden birisinin belirtilmesi, negatif test sonucunu ibraz etmesi ve kendini 7 gün izole etmesi gerecek.

Kırmızı listede bulunan ülkelerden yolcular ancak zorunlu hallerde Fransa'ya giriş yapabiliyor. Yolcuların ülkeye girişlerinde negatif Kovid-19 testini ibraz etmesi ve aşı vurulmadıysa zorunlu olarak 10 gün karantinada kalması gerekiyor. Fransa'da BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları uygulanıyor.

ALMANYA’DA TÜRKİYE’YE GİDİŞLER SERBEST

Almanya Türkiye’yi riskli ülkeler arasından geçtiğimiz hafta çıkarmıştı. Karantina şartını da kaldırmıştı. Seyahat etmek için son 48 saat içerisinde test yaptırmak yeterli. Aşı yaptıranlar ise hiçbir kısıtlama olmaksızın gidip gelebiliyor.

Almanya Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırdı Almanya Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırdı Almanya, Türkiye için de geçerli olan seyahat uyarısını 1 Temmuz'dan itibaren kaldırıyor.

Fransa’da maske zorunluluğu yarın kaldırılıyor Fransa’da maske zorunluluğu kaldırılıyor Fransa'da Covid-19’a karşı uygulanan açık alanlarda maske zorunluluğu yarın, gece uygulanan sokağa çıkma yasağı ise 20 Haziran'dan itibaren kaldırılacak.

Paris’te koronavirüs partisine gazlı müdahale Paris’te koronavirüs partisine gazlı müdahale Fransa'nın başkenti Paris'te dün gece binlerce kişi, sosyal medya üzerinden örgütlenerek parti yapmak için buluştu. Maske ve sosyal mesafe kuralları yok sayıldı. Kalabalık, polis tarafından göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber